Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zamówienie na dodatkowe DDG-51

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 grudnia 2009

Northrop Grumman otrzymał od Pentagonu zamówienie na podzespoły do budowy kolejnego niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke. Budowa skompensuje zmniejszenie zamówienia na drogie jednostki typu Zumwalt.


Niszczyciele Arleigh Burke, o wyporności 8300-9200 t (w zależności od wersji), stanowią najliczniejszy typ okrętów US Navy. 15 z nich przystosowano do przenoszenia pocisków antybalistycznych SM-3 / Zdjęcie: US Navy

Pierwotnie budowa niszczycieli DDG-51 miała zakończyć się na 62. egz., przy czym US Navy odebrała już 57 jednostek, 2 inne zostały zwodowane, a przy 2 ostatnich trwają prace w stoczniach Ingalls Shipbuilding (należącej do Northrop Grummana) i Bath Iron Works (General Dynamics).

Ich następcami miały być zaawansowane technologicznie, o wiele większe i droższe okręty typu Zumwalt. Jednak ze względu na znaczne przekroczenie zakładach terminów i budżetów oraz ciągle nie rozwiązane problemy techniczne, Pentagon zdecydował się na ograniczenie zamówienia na DDG-1000, z początkowo planowanych 32 do jedynie 3 egz. Zostaną one zbudowane w Bath Iron Works (zobacz: Zumwalty uratowane).

W ramach rekompensaty Ingalls Shipbuilding otrzyma zamówienie na dwa dodatkowe DDG-51, a w przyszłości prawdopodobnie na kolejne jednostki tego typu. Przy ich tworzeniu zostanie wykorzystana część systemów, rozwiniętych na potrzeby Zumwaltów.

Zawarta wczoraj umowa otwiera Northrop Grummanowi linie kredytowe o wartości do 170,7 mln USD, na sfinansowanie dostaw m.in. turbin gazowych, generatorów i śrub dla 62. jednostki typu Arleigh Burke, DDG-113. Prace mają zostać wykonane do 2013 i być zgrane w czasie z procesem budowy niszczyciela.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.