Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Omnispace Spark-2 na orbicie

Astronautyka, Nowe technologie, 09 czerwca 2022

Omnispace i Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), ogłosiły dziś, 9 czerwca 2022, że satelita Omnispace Spark-2 dotarł na orbitę. Zakończenie fazy rozmieszczenia satelitów oznacza początek fazy rozwoju pierwszej na świecie sieci satelitarnej obsługującej technologię 5G.

/ Ilustracja: Omnispace

Pierwszy satelita Omnispace Spark-1 znalazł się na orbicie w kwietniu br., drugi Omnispace Spark-2 dołączył do swojego poprzednika w maju. Tym samym rozpoczęło się wdrożenie globalnej sieci komórkowej Omnispace (NTN). Thales Alenia Space było głównym wykonawcą projektu, a satelity powstały we współpracy z partnerami przemysłowymi: NanoAvionics, ANYWAVES i Syrlinks. Na orbitę Omnispace Spark-2 został dostarczony przez Exolaunch na pokładzie misji SpaceX Transporter (Pierwszy satelita Spark -1 już w kosmosie, 2022-04-11).

Powstanie Omnispace Spark zawdzięczamy owocnej współpracy Thales Alenia Space z zespołem innowatorów oraz wieloletniemu know-how naszych partnerów. Po zakończeniu programu Omnispace Spark, z niecierpliwością czekamy na uruchomienie pierwszej globalnej sieci komórkowej i połączenie naszych satelitów w przestrzeni kosmicznej z urządzeniami znajdującymi się na Ziemi. Globalna sieć to przełom na rynku technologicznym, który zapewni nową jakość i możliwości zarówno konsumentom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom i agendom rządowym – powiedział Ram Viswanathan, prezes i dyrektor generalny Omnispace LLC.

 System satelitów generacji NGSO rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) będzie działać w 3GPP w paśmie n256, które zostało wystandaryzowane do pracy w sieci NTN. Takie parametry umożliwią bezpośredni dostęp do globalnej łączności urządzeniom w korporacjach, instytucjach rządowych, przedsiębiorstwach oraz na rynku konsumenckim na całym świecie.

Sukces programu Omnispace Spark to efekt współpracy Thales Alenia Space z innowacyjnymi startupami. Jesteśmy bardzo dumni, że należymy do szerokiego partnerstwa wdrażającego pierwszą globalną sieć 5G. To ogromna szansa dla operatorów sieci komórkowych, przemysłu, a także użytkowników końcowych – stwierdził Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space.

Uczestnictwo i współpraca w ramach programu Omnispace Spark było dla nas niezwykłym doświadczeniem, które zakończyło się udanym startem obydwu satelitów na orbitę Ścisła współpraca pomiędzy NanoAvioncis i głównym wykonawcą projektu Thales Alenia Space umożliwiła nam wdrożenie do projektu modułowych i efektywnych kosztowo autobusów nanosatelitarnych. Wspieraliśmy Thales Alenia Space także przy starcie satelity oraz w trakcie operacji wykonywanych już na orbicie – oznajmił Vytenis J. Buzas, założyciel i dyrektor generalny NanoAvionics.

Uruchomienie Omnispace Spark-2 to ważny etap budowy uniwersalnej sieci 5G dla Omnispace. Anteny wyprodukowane przez naszą firmę umożliwią bezpośrednie połączenie się z siecią bez względu na lokalizację użytkownika. Naszą misją jest wdrażanie rozwiązań, które upowszechniają nowatorskie technologie – powiedział Nicolas Capet, dyrektor generalny ANYWAVES.

Cały zespół Syrlinks z uwagą śledzi dalszy rozwój projektu. Na pokładzie dostarczonych na orbitę satelitów znajduje się rozwiązanie Syrlinks Radiofrequency payload. Każdy kolejny satelita rozmieszczony na orbicie poszerza zasięg usługi satelitarnej IoT – poinformował Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks.

Przez ostatnią dekadę TAS wraz z partnerami wysłało na niską orbitę okołoziemską (LEO) 127 satelitów. Jest jedyną europejską firmą, która zdobyła doświadczenie w lotach w przestrzeni kosmicznej z instrumentami optycznymi o bardzo wysokiej rozdzielczości. W Polsce firma stawia przede wszystkim na transfer technologii i od 2015 roku rozwija współpracę z ważnymi krajowymi ośrodkami kosmicznymi.

Oddział Thales Alenia Space w Polsce aktywnie współpracuje z przedsiębiorcami i instytucjami, aby wesprzeć branżę w rozszerzeniu swojego zaangażowania w globalnym łańcuchu dostaw dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i innych zagranicznych kontrahentów. Na bieżąco budujemy też partnerstwa komercyjne i publiczne, żeby umożliwić transfer know-how i dać polskiej kadrze dostęp do najnowszych światowych odkryć i technologii. Polska ma szansę rozwinąć kompetencje z zakresu systemów satelitarnych oraz stać się ważnym graczem na arenie międzynarodowej – podkreśla Andrzej Banasiak, dyrektor generalny Thales Alenia Space w Polsce.

Łączność mobilna 5G z jednej globalnej sieci tworzy nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną, która zadecyduje o dalszym rozwoju światowej gospodarki cyfrowej. Nowa i skuteczniejsza metoda łączności staje się platformą rozwoju dalszych innowacji dla operatorów sieci komórkowych, ich klientów i partnerów, łącząc różne gałęzie przemysłu z miliardami użytkowników na całym świecie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.