Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany start Astra Rocket

Astronautyka, Wypadki, 13 czerwca 2022

Wczoraj, 12 czerwca 2022 o 13:43 czasu lokalnego (17:43 UTC) z ośrodka na Cape Canaveral na Florydzie w USA wystartowała rakieta nośna Astra Rocket 3.3 (LV0010). Na jej pokładzie znajdowały się 2 satelity do monitorowania huraganów NASA TROPICS 3U Cubesat: TROPICS 1 i 2. Start odbył się z 2-godzinnym opóźnieniem wynikającym z problemów z instalacją ciekłego tlenu.

Pierwszy stopień rakiety działał prawidłowo. Separacja i zapłon drugiego stopnia też odbyły się bez problemów. Jego silnik miał pracować 5 min. 15 s, ale wyłączył się po 4 minutach. Rakieta zeszła z planowanej trajektorii i uległa zniszczeniu.

Rakieta nośna Astra Rocket 3.3 startuje z wyrzutni ośrodka na Cape Canaveral na Florydzie, 12 czerwca 2022, 13:43 EDS / Zdjęcie: NASA

W rezultacie awarii silnika drugi stopień rakiety nie osiągnął wymaganej prędkości i orbity. Jego pozostałości spadły do Oceanu Atlantyckiego w pobliżu wybrzeży Afryki Zachodniej. Wraz z nimi spadły oba satelity.

TROPICS (Time Resolved of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats) miały być częścią konstelacji 6 satelitów operujących na niskiej orbicie okołoziemskiej o nachyleniu około 30 stopni na wysokości 500 km. Nietypowe parametry orbity były powodem, dla którego NASA wybrała Astra Rocket 3.3 do wczorajszej misji oraz kolejnych lotów z drugą i trzecią parą satelitów. Kontrakt o wartości 7,95 mln USD został zawarty 26 lutego 2021 r. Satelity są budowane i obsługiwane na rzecz NASA przez MIT Lincoln Labs i Blue Canyon Technologies.

Większość dotychczasowych lotów rakiet budowanych przez Astra Rocket zakończyła się niepowodzeniem. Nieudanych było 5 z 7 prób rakiet Astra Rocket 3. Jednym z dwóch udanych lotów był ten poprzedzający wczorajszą misję – w marcu 2022.

Nie jest jasne, czy NASA będzie kontynuować program TROPICS. Wiadomo, że jeśli 4 pozostałe satelity zostaną pomyślnie umieszczone na orbitach, będą mogły w ograniczonym stopniu służyć do badań i ostrzegania przed tropikalnymi huraganami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.