Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jordania zamówiła 8 F-16V

Transakcje, Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2022

16 czerwca 2022 przewodniczący połączonych szefów sztabów Jordanii i dowódca jordańskich sił zbrojnych gen. dyw. Yousef Al-Khnaiti oraz dowódca jordańskich wojsk lotniczych gen. bryg. Mohammad Khiyasat podpisali z przedstawicielami rządu USA i Lockheed Martin Corporation umowę międzyrządową (w formie wymiany Letters of Offer and Acceptance – LOA) na dostawę 8 myśliwców Lockheed Martin F-16V Block 70. Chodzi o samoloty nowo wyprodukowane. Transakcja ma zostać zrealizowana zgodnie z procedurami FMS (Foreign Military Sales).

Wizja myśliwca wielozadaniowego F-16V Block 70 dla Jordanii / Ilustracja: Lockheed Martin

Jordania stała się w ten sposób szóstym klientem na nowo budowane myśliwce F-16V, po Bahrajnie, Maroku, Bułgarii, Słowacji i Tajwanie. Szczegóły umowy nie zostały ujawnione. Według ostatnich doniesień wiadomo, że dostawy nowych F-16V z linii produkcyjnej Lockheed Martin Co. w Grenville rozpoczną się dopiero w 2024.

3 lutego 2022 Agencja Departamentu Obrony USA ds. Współpracy Wojskowej (DSCA) wysłała do Kongresu powiadomienie o planowanej sprzedaży Jordanii za pośrednictwem amerykańskiego FMS 16 nowo produkowanych myśliwców Lockheed Martin F-16V 70, w tym 12 jednomiejscowych F-16С i 4 dwumiejscowych F-16D. Całkowity koszt proponowanej dostawy oszacowano na 4,21 mld USD, wliczając w to pakiety szkoleniowe i wsparcia technicznego oraz wyposażenie i uzbrojenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.