Zbudowany przez Airbusa satelita telekomunikacyjny MEASAT-3d czeka już na kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej na wyniesienie na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Ariane 5. Ma to nastąpić 22 czerwca 2022.
MEASAT-3d to 57. satelita E3000 zbudowany przez Airbusa. Zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 91,5°E, wspólnej z pozycją MEASAT-3b. Nowy satelita zwiększy do 100 Mb/s prędkość szerokopasmowej transmisji danych na obszarach o ograniczonej lub zerowej łączności naziemnej w Malezji. Zapewni zarazem nadmiarowość i dodatkową pojemność w dystrybucji sygnałów wideo o jakości HD, 4K i docelowo także 8K w regionie Azji i Pacyfiku.
– MEASAT-3d bazuje na naszej niezawodnej platformie Eurostar, w aktualnie dostępnym wariancie E3000. 58 satelitów tego typu spędziło już na orbicie łącznie ponad 1000 lat. MEASAT jest naszym kluczowym klientem i cieszymy się, że nasz zaawansowany satelita będzie wspierał jej działalność – powiedział Francois Gaullier, szef działu satelitów telekomunikacyjnych Airbusa.
MEASAT-3d oprócz zwiększonej pojemności transmisyjnej w pasmach C i Ku dla DTH, dystrybucji wideo i usług telekomunikacyjnych, oferuje również usługi w paśmie HTS Ka z punktowym kształtowaniem wiązek dla wielu jednoczesnych użytkowników, zoptymalizowane pod kątem zapewnienia szybkiej komunikacji szerokopasmowej w Malezji w celu zniwelowania tzw. luki cyfrowej w kraju oraz aparaturę obsługującą pasma Q/V, pierwszą tego rodzaju w regionie Azji i Pacyfiku, pozwalającą MEASAT badać efekty propagacji fal radiowych o tych częstotliwościach w regionach o intensywnych opadach deszczu, takich jak Malezja, co umożliwi właściwe zaprojektowanie satelitów nowej generacji.
Satelita stanowi również platformę nośną dla aparatury nawigacyjnej działającej w paśmie L dla Korea Augmentation Satellite System (KASS) dla KTSAT. Planowany okres eksploatacji MEASAT-3d to ponad 19 lat. Satelita został zaprojektowany tak, by jego układ zasilania wytwarzał 12kW mocy elektrycznej na końcu cyklu użytkowania.