Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ESM 4 dla Oriona

Astronautyka, Przemysł lotniczy, 21 czerwca 2022

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), zakończyła działania związane z ostateczną integracją krytycznych systemów Europejskiego Modułu Obsługowego (ESM) 4 Oriona. W Niemczech odbędą się końcowe prace związane z integracją systemów. Kapsuła przejdzie także końcowe testy, które na miejscu przeprowadzą inżynierowie Thales Alenia Space.

Europejski Moduł Obsługowy (ESM) 4 dla statku kosmicznego Orion / Ilustracja: Thales Alenia Space

Nowopowstały statek kosmiczny Orion zabierze astronautów na Księżyc w ramach programu NASA. Na zlecenie ESA przygotowano konstrukcję modułu, opracowano również napęd i zasilanie kapsuły, a także systemy kontroli termicznej i podtrzymania życia. ESM4 będzie elementem napędowym stacji kosmicznej Lunar Gateway, a w połączeniu ze specjalną platformą logistyczną i placówką kosmiczną HALO umożliwi człowiekowi czasowe zamieszkanie na orbicie wokół Księżyca.

Thales Alenia Space dostarczy nie tylko moduł ESM4, ale również podzespoły krytyczne przyszłych modułów obsługowych o numerach 5 i 6, w tym elementy chroniące kapsułę przed mikrometeorytami oraz rozwiązania kontroli termicznej oraz systemy przechowywania i dystrybucji materiałów eksploatacyjnych. Zbudowane przez Thales podsystemy są kluczowymi elementami modułu kosmicznego, ponieważ w trakcie misji zapewnią załodze bezpieczeństwo i niezbędne warunki do życia. Leonardo jest z kolei partnerem, który w ramach programu dostarcza specjalne panele fotowoltaiczne PVA, a także jednostki sterowania i dystrybucji mocy PCDU dla modułów ESM od 1 do 6.

Obecnie Thales Alenia Space zakończyło ostatnią fazę wstępnej integracji systemu termomechanicznego ESM 4. W ramach tego procesu m.in. zamontowano elementy systemu kontroli termicznej (TCS) i systemu magazynowania materiałów eksploatacyjnych (CSS). Po sprawdzeniu komponentów takich jak m.in. pompa systemowa i chłodnice, przeprowadzono kontrole funkcjonalne. Kolejnym etapem projektu po wykonaniu wszystkich koniecznych testów jakości i bezpieczeństwa będzie transport do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Także w tym procesie inżynierowie Thales Alenia Space odegrają jedną z kluczowych ról.

ESM-1 został już zintegrowany z modułem załogowym i został zamontowany na nowej rakiecie Space Launch System (SLS) w celu przeprowadzenia ostatecznych testów. Start rakiety Artemis I planowo ma się odbyć w lecie 2022 i wtedy sonda Orion wykona swój pierwszy lot wokół orbity Księżyca.

ESM 2 to wkład Europejskiej Agencji Kosmicznej w misję Artemis 2 NASA. Celem misji jest wykonanie przelotu nad Księżycem i powrót na Ziemię – będzie to pierwszy załogowy statek kosmiczny, który wyleci poza niską orbitę okołoziemską od czasu Apollo 17 w 1972! ESM 2 znajduje się w końcowej fazie montażu w ośrodku JFK NASA.

Dzięki Artemis III NASA będzie świadkiem lądowania na Księżycu pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny. ESM-3 jest obecnie w końcowej fazie integracji i testów w Bremie (Kontrakt na moduły dla Oriona, 2021-02-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.