Dziś, 21 czerwca o 16:00 czasu lokalnego (07:00 UTC) z Centrum Kosmicznego Naro w Republice Korei wystartowała rakieta nośna Nuri (KSLV-II). Był to drugi lot testowy południowokoreańskiej rakiety tego typu. Pierwszy, który odbył się w październiku 2021, zakończył się niepowodzeniem w ostatniej fazie lotu.
W dzisiejszym teście rakieta Nuri wynosiła na orbitę ładunek symulujący satelitę o masie 1300 kg i 162-kg satelitę do weryfikacji wydajności. Trafił on na wysokość 700 km. Z powodzeniem nawiązał kontakt ze stacją na Antarktydzie.
Na pokładzie znajdowały się jeszcze 4 małe satelity CubeSat, zbudowane przez krajowe uniwersytety. Mają one zostać rozmieszczone na zaplanowanych orbitach w następnych dniach.
Nuri to 3-stopniowa rakieta nośna zaprojektowana przez Koreański Instytut Badań Kosmicznych (KARI). Jej montaż końcowy realizuje KAI (Korea Aerospace Industries). Silniki dostarcza Hanwha Aerospace.
Nuri ma umieszczać 1,5-tonowe ładunki na orbitach o wysokości od 600 do 800 km. Koszt jednego startu rakiety jest szacowany na równowartość 30 mln USD. KARI planuje jeszcze 4 starty testowe Nuri do 2027.