Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ILA 2022: koncepcja wyrzutni JFS-M

Przemysł zbrojeniowy, Imprezy branżowe, 22 czerwca 2022

Podczas wystawy ILA 2022 prezentowana jest koncepcja wyrzutni artylerii rakietowej dalekiego zasięgu opracowana wspólnie przez MBDA i KMW. Wyrzutnię uzbrojoną w pociski manewrujące Joint Fire Support Missile (JFS-M) zamontowano na ciężarówce Iveco Trakker 450.

Pociski JFS-M o zasięgu przekraczającym 300 km mogą stanowić element modernizacji niemieckich wyrzutni MARS II / Zdjęcie: Dawid Kozdra

Prezentowana wyrzutnia może przenosić 4 pociski JFS-M. Zostały one opracowane przez oddział MBDA Deutschland na potrzeby modernizacji artylerii rakietowej Bundeswehry. Możliwa jest ich integracja z wyrzutniami MARS II (niemiecki wariant M270 MLRS) a także innymi systemami.

JFS-M mają być oferowane w kilku wariantach, w tym wariancie bojowym, rozpoznawczym, walki elektronicznej (aktywnej i pasywnej) a także szkolnym. JFS-M może się poruszać w zakresie prędkości od Ma 0,4 do Ma 0,9. Każdy pocisk w momencie wystrzelenia rozpędzany jest za pomocą przyspieszacza rakietowego, a w dalszej części lotu używany jest silnik turboodrzutowy.

Według producenta JFS-M może razić cele w zakresie odległości od 1 km do ponad 300 km. Za naprowadzanie odpowiada moduł nawigacji satelitarnej GPS a także głowica optoelektroniczna. Pocisk odznacza się niską sygnaturą radarową i w podczerwieni. Jego zwalczanie ma być dodatkowo utrudnione dzięki możliwości programowania trasy lotu z licznymi zmianami kierunku i wysokości lotu. Pociski tego typu mają być też wyposażone w łącze danych pozwalające na zdalne planowanie misji i utrzymywanie łączności pomiędzy wystrzelonymi pociskami.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.