Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ILA 2022: F-35A dla Niemiec już w 2026

Imprezy branżowe, Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 23 czerwca 2022

Przedstawiciel koncernu Lockheed Martin J.R. McDonald, odpowiedzialny za rozwój biznesowy projektu F-35 poinformował media podczas konferencji prasowej w trakcie tegorocznej ILA, że pierwsze wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A mogą zostać dostarczone Luftwaffe (niemieckim wojskom lotniczym) już w 2026, o ile rząd w Berlinie szybko podpisze odpowiednie umowy.

 Jedynym F-35, jaki pojawił się w Berlinie jest F-35A z 32° Stormo (skrzydła) włoskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

- Chcemy dostarczyć [Niemcom] zdolności, a nie kawałek metalu. Moglibyśmy przekazać Luftwaffe  pierwszy samolot już w 1. kw. 2025, ale nie będą jeszcze wówczas mieli przeszkolonych pilotów ani odpowiedniej infrastruktury - podkreśli J.R. McDonald (Niemieckie F-35A w Büchel, 2022-06-15).

Amerykanie prowadzą też rozmowy z Niemcami dotyczące zaangażowania miejscowego przemysłu, w tym przedsiębiorstwa MTU, obejmującego dostawy części i obsługę techniczną silników.

Plany Lockheed Martina zakładają dostarczenie w br. 148-153 F-35A/B/C, przy założeniu miesięcznego tempa produkcji 12-13 samolotów miesięcznie. Przeważająca część z nich powstanie w zakładach w Fort Worth, 12-16 w Cameri, a 6 w Nagoi.

Zainteresowanie nabyciem samolotów tego typu wyraziły m.in. Grecja i Czechy (poszukujące 18-24 nowych wielozadaniowych samolotów bojowych). Zdaniem J.R. McDonalda wkrótce usłyszymy więcej na ten temat.

W związku z obecną sytuacją geopolityczną w Europie niektóre kraje (m.in. Polska) wyraziły zainteresowanie przyspieszeniem dostaw F-35.  Jak poinformował J.R. McDonald będzie to uzależnione od wolnych mocy przerobowych zakładów produkujących samoloty tego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.