Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

39 Guardianów dla Kolumbii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 grudnia 2009

Amerykańskie dowództwo wojsk pancernych i samochodowych US Army (TACOM), zamówiło u Textron Marine and Land Systems 39 transporterów M1117, a niecałe 21 mln USD. Pojazdy trafią o Kolumbii.

Jeden z ASV w Iraku. Pojazdy tego typu mają masę 13,4 t. Uzbrojenie główne stanowi wkm kalibru 12,7 mm lub automatyczny granatnik kalibru 40 mm. Uzbrojenie pomocnicze to km M249, kalibru 5,56 mm. Opancerzenie chroni przed ostrzałem z wkm-ów i zapewnia załodze przeżycie przy wybuchu do 5 kg trotylu. W standardowym wariancie załogę stanowią 3 osoby, z możliwością wzięcia 1 pasażera. Istnieje jednak - obok kilku specjalistycznych - także wersja transportowa, dla 8 żołnierzy, jednak przy rezygnacji z wieży i pozostawieniu jedynie stanowiska dla operatora karabinu maszynowego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

M1117 Guardian Armored Security Vehicle (ASV), to samochody pancerne, zbudowane na zamówienie amerykańskiej żandarmerii, z myślą o wykorzystaniu w misjach zagranicznych, szczególnie do ochrony konwojów.

Pierwotnie Textron dysponował zamówieniami na jedynie kilkadziesiąt takich wozów, jednak po wprowadzeniu ich do służby w Iraku, okazało się, że zdecydowanie lepiej chronią załogi przed skutkami wybuchów min i ostrzałem niż Humvee. Producent zebrał już zamówienia na ponad 1900 pojazdów ze strony US Army, a także Iraku (ok. 270) i Bułgarii (7 egz.), dostarczając większość z nich. Poważnym atutem jest przy tym umiarkowana cena, wynosząca ok. 700 tys. USD.

Kolejnym użytkownikiem samochodów będą siły specjalne wojsk lądowych Kolumbii, które zamówiły w USA 39 pojazdów tego typu. Będą wykorzystywane - według oficjalnego oświadczenia - do działań przeciwko producentom narkotyków.

Kilka dni temu TACOM, jako pośrednik w transakcji, zlecił Textron Marine and Land Systems budowę 39 M1117, wraz z uzbrojeniem pakietem serwisowym i szkolnym, za 20,9 mln USD. Prace wykonają zakłady w Nowym Orleanie i zakończą je w listopadzie przyszłego roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.