Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński test napędu hybrydowego

Nowe technologie, Strategia i polityka, 05 lipca 2022

Zespół, który przygotował wczorajszy test na tle rakiety z pojazdem doświadczalnym Feitian-1 / Zdjęcie: NWPU

Wczoraj, 4 lipca 2022 chiński Zespół Innowacji Energetyki Kombinowanej NWPU (Northwestern Polytechnical University) i grupa rakietowa CASIC przetestowały rakietę Feitian-1 z wielotrybowym napędem hybrydowym – rakietowym i strumieniowym. Test przeprowadzono z bazy w północno-zachodnich Chinach. Rakieta płynni zmieniała tryby napędu w czasie lotu. Paliwem była kerozyna (nafta lotnicza).

Rakieta z pojazdem doświadczalnym Feitian-1 wykorzystanym we wczorajszym teście wielotrybowego napędu hybrydowego / Zdjęcie: NWPU

Do przyspieszenia rakiety do prędkości, przy której mógł zostać uruchomiony silnik strumieniowy (ramjet), został wykorzystany napęd rakietowy. Później pracę rozpoczął silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania (scramjet). Przetestowano też proces odwrotny. Według publicznego konta NWPU na WeChat, test zakończył się pełnym powodzeniem.

Schemat kombinowanego napędu rakietowo-strumieniowego wykorzystanego w pojeździe Feitian-1 / Ilustracja: Twitter

To pierwszy w historii udany test wielotrybowego napędu rakietowo-strumieniowego z tak dużym zakresem pracy. Sukces daje Chinom możliwość zbudowania pojazdów rozwijających bardzo duże prędkości hiperdźwiękowe (teoretycznie nawet Ma25) zarówno cywilnych, jak i wojskowych (rakiet, pocisków rakietowych, samolotów). By napęd mógł sprawnie operować także z małymi prędkościami trzeba go uzupełnić o silnik turboodrzutowy, co nie jest istotnym problemem technicznym (podobny napęd miał m.in. amerykański samolot rozpoznania strategicznego SR-71, a także filmowy Darkstar). W tym zakresie ChRL znacznie wyprzedziła FR, jak i USA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.