Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot rakiety Vega-C

Astronautyka, 15 lipca 2022

13 lipca 2022 o 13:13 UTC z Guiana Space Centre w Kourou wystartowała rakieta nośna Vega-C. Start realizowany przez ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) odbył się z niewielkim opóźnieniem spowodowanym względami technicznymi. Głównym ładunkiem był satelita Lares 2. Rakieta wyniosła też 6 małych satelitów CubeSat. Pierwsza misja Vega-C okazała się udana. Wszystkie satelity trafiły na zaplanowane orbity.

Pierwszy start rakiety nośnej Vega-C / Zdjęcie: ESA

Lares 2 to satelita odbijający światło laserowe. Ma służyć do testowania ogólnej teorii względności. AVUM Vega-C (czwarty stopień) umieścił go na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO), na wysokości około 5900 km, nachylonej pod kątem 70 stopni.

Jeden z CubeSat to Alpha, mały satelita naukowo-badawczy do analizowania magnetosfery. Z kolei AstroBio to włoski satelita, który testuje możliwości zautomatyzowania wykrywania cząsteczek biologicznych w Kosmosie. Celesta, MTCube-2 i Trisat-R to satelity badające wpływ promieniowania na elektronikę. Ostatni – Greencube bada wzrost roślin w warunkach mikrograwitacji.

Vega-C to ulepszona wersja istniejącej lekkiej rakiety Vega (z włoskiego Vettore Europeo di Generazione Avanzata – Europejska Zaawansowana Rakieta Nośna). Dwa z jej czterech stopni zostały zmodernizowane. Standardowa cena startu Vegi wynosi 42 mln USD.

Vega-C może wynosić około 2200 kg na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 700 km. To blisko 50% więcej niż w przypadku standardowej rakiety Vega. Do końca 2022 Vega-C ma startować jeszcze 4 razy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.