Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot ex-belgijskiego C-130 dla Pakistanu

Lotnictwo wojskowe, 28 lipca 2022

W czerwcu 2020 podano do publicznej wiadomości, że belgijskie Luchtcomponent / Composante air (wojska lotnicze) sprzedały swoich 7 transportowców C130-H Hercules grupie Blueberry (obecnie Orizio), należącej do Sabena Aerospace i SABCA.

Pierwszy lot próbny ex-belgijskiego C-130H w pakistańskich barwach trwał ok. 2,5 h / Zdjęcia: Laurent Heyligen

Według medialnych pogłosek pozyskaniem samolotów było zainteresowanych kilka krajów, ale dopiero 10 czerwca br. stało się jasne, że ich nabywcą są Pāk Fìzāʾiyah (pakistańskie wojska lotnicze) – wówczas widziano jeden z C-130H (nr ser. 4483) w nowym kamuflażu, z zamaskowanym belgijskim numerem taktycznym CH-12.

Samolot ten został dostarczony Luchtcomponent / Composante air 16 czerwca 1973 i wszedł w skład 20. eskadry 15. Skrzydła Transportowego. Ostatni lot w belgijskiej służbie wykonał 20 grudnia 2021, kiedy został oficjalnie przekazany Blueberry.

20 lipca 2022 samolot przeszedł próby działania zespołu napędowego na lotnisku w Brukseli, a po kolejnym teście działania silników i kołowaniu, a 25 lipca o 13:45 czasu miejscowego wystartował do pierwszego lotu próbnego, trwającego ok. 2,5 godziny.  

Na początku lipca br. lotnicy Pāk Fìzāʾiyah rozpoczęli szkolenie teoretyczne w eksploatacji ex-belgijskich C-130H. Samoloty te zostały wyposażone m.in. w cyfrową awionikę opracowaną przez SABCA na początku lat 1990., umożliwiającą wykonywanie lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu i zmodernizowaną instalację tlenową.

Kolejne ex-belgijskie samoloty mają zostać dostarczone Pakistańczykom w ciągu najbliższych i miesięcy. Co interesujące, ostatnią misją operacyjną kilku C-130H Luchtcomponent / Composante Air była ewakuacja uchodźców z Afganistanu. Samoloty te operowały z Nur Khan, która stanie się teraz ich nową bazą macierzystą.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.