Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Iranie aresztowano szpiegów Mosadu

Strategia i polityka, Służby państwowe, 01 sierpnia 2022

Irańskie służby kontrwywiadowcze i organy ścigania aresztowały kolejnych pięć osób, które współpracowały z Mosadem. Jest to informacja o likwidacji drugiej komórki szpiegowskiej Izraela na terytorium Islamskiej Republiki Iranu w ciągu kliku dni. Podobnie jak za pierwszym razem nie podano gdzie i kiedy aresztowano szpiegów.

Szpiegów schwytano dzięki informacjom kontrwywiadowczym Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej / Zdjęcie Khamenei.ir

Zidentyfikowano i aresztowano siatkę szpiegowską składającą się z lidera i czterech innych członków związanych z reżimem syjonistycznym – można przeczytać oświadczeniu wywiadu policyjnego cytowanym przez państwową agencję informacyjną IRNA.

W ręce Pasdaranów wpadły osoby, które były członkami Komalah, marksistowskiej grupy, która dąży do autonomii dla zamieszkałych przez Kurdów obszarów północnego Iranu. Szpiegów schwytano dzięki informacjom kontrwywiadowczym Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Podobno planowali oni atakować obiekty o strategicznym znaczeniu dla islamskiej republiki. Jednak ich rola sprowadzała się do działalności wywiadowczej. W zamian za przekazywane informacje na temat ważnych obiektów i obszarów w Iranie mieli osiągać korzyści majątkowe. W toku przeszukania przy zatrzymanych ujawniono telefony komórkowe i dużą liczbę kart SIM.

Irański minister wywiadu Ismail Chatib powiedział, że Teheran udaremnił działania wywrotowe ze strony reżimu syjonistycznego. Według niego irańskie siły bezpieczeństwa z powodzeniem przeprowadziły w ciągu ostatnich kilku miesięcy szereg operacji przeciwko Izraelowi, ale nie sprecyzował, na czym one polegały.

Podane teraz informacje nie są pierwszymi dotyczącymi rozbijania siatek izraelskiej organizacji wywiadowczej. 23 lipca irańska państwowa agencja informacyjna poinformowałą o rozpracowaniu innej komórki działającej na terytorium Islamskiej Republiki Iranu. Teheran nie podał, ile osób aresztowano, i nie ujawnił ich narodowości. Ustalono, że na terytorium państwa weszli od strony kurdyjskiego Erbilu w Iraku.

Planowali przeprowadzić bezprecedensowe akty sabotażu i operacje terrorystyczne w Iranie. Mieli współpracować z organizacją Ludowych Mudżahedinów – dysydenckim ugrupowaniem polityczno-wojskowym. Prawdopodobnym celem był obiekt przemysłu jądrowego w Isfahanie, w ostatnim czasie zyskujący na znaczeniu w nuklearnej działalności Iranu (Turcja likwiduje komórki terrorystyczne, 2022-06-25, Cyberatak na irańskie stacje paliw , 2021-10-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.