Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USSOCOM wybrało AT-802U

Transakcje, Przemysł lotniczy, Wojska specjalne, 02 sierpnia 2022

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (USSOCOM) wybrało AT-802U Sky Warden do realizacji programu Armed Overwatch. Samoloty mają być dostarczane przez L3Harris Technologies i Air Tractor. Będą powstawać w zakładzie Air Tractor w Olney. Następnie L3Harris wyposaży je do konfiguracji bojowej zgodnej z wymaganiami USOCOM w ośrodku modyfikacji w Tulsa w stanie Oklahoma.

Umowa została zawarta na nieokreślony czas i nieokreśloną liczbę samolotów. Wstępny kontrakt jest wart 170 mln USD. Docelowo jego wartość ma jednak sięgnąć 3 mld USD. Dostawy AT-802U mają rozpocząć się w 2023.

Prototyp AT-802U w czasie lotu testowego / Zdjęcie: L3Harris

Program Armed Overwatch ma na celu zbudowanie floty składającej się z maksymalnie 75 samolotów nadających się do rozmieszczenia w lokalizacjach odległych do obszarów zindustrializowanych. Mają operować z bardzo ograniczonym zapleczem logistycznym. Dlatego wybrano jednosilnikowy, prosty konstrukcyjnie AT-802U, wywodzący się konstrukcją z samolotów rolniczych.

AT-802U Sky Warden ma służyć do walki ze słabo uzbrojonymi grupami zbrojnymi w Afryce, czy Ameryce Południowej. Będzie wykonywać zadania bliskiego wsparcia lotniczego i loty rozpoznawcze na rzecz jednostek specjalnych. Ma zastąpić zbyt kosztowne w takich misjach odrzutowe samoloty bojowe.

USSOCOM przewiduje, że powstaną 4 operacyjne eskadry Armed Overwatch po15 samolotów. Jedna będzie rozmieszczona w rejonie prowadzenia działań, a pozostałe będą prowadzić treningi i odzyskiwać zdolności bojowe. Piąta eskadra, składająca się z 10 do 15 samolotów, ma być przeznaczona do szkolenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.