Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Army inwestuje w miny top attack

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 sierpnia 2022

Przedsiębiorstwo Textron Systems otrzymało zamówienie US Army Contracting Command na dostawę inteligentnych min XM204 wraz z trenażerami XM98 o łącznej wartości ok. 354 mln USD (ok. 1,6 mld PLN). Sprzęt jest nabywany w ramach inicjatywy Project Manager Close Combat Systems.

System XM204 ma postać walizki z sensorami i 4 pociskami atakującymi pojazdy od góry / Zdjęcie: US Army

Podpisana umowa będzie obowiązywać rzez 5 lat. Pierwsze dostawy min i trenażerów są spodziewane w roku fiskalnym 2023. Pozwoli to przyspieszyć osiągnięcie przez nie wstępnej zdolności operacyjnej.

System XM204 jest rozwijany na podstawie kontraktu z 2019. Jest on określany przez Amerykanów mianem amunicji top attack do niszczenia pojazdów. Składa się on z wyrzutni wielkości walizki mieszczącej 4 pociski. System jest też wyposażony w sensory z zaprogramowanymi algorytmami pracy, określającymi czas działania, rozmiar i prędkość pojazdów jakie mają być zwalczane. Po wykryciu odpowiedniego celu w powietrze wystrzeliwany jest pocisk, który atakuje cel od góry. Tryb ataku od góry pozwala razić pojazdy poruszające się pod osłoną przeszkód terenowych, spoza zasięgu ich sensorów. XM204 może być używany pojedynczo, w grupie, lub w tandemie z innymi systemami uzbrojenia.

Dotychczas testowano XM204 z głowicą odłamkowo-burzącą, która była precyzyjnie naprowadzana na określone części pojazdu. Nie można wykluczyć, że do użycia wejdą też głowice przeciwpancerne (kumulacyjne lub z ładunkiem formowanych wybuchowo).

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.