Minister obrony FR Siergiej Szojgu poinformował o trzykrotnym użyciu w czasie wojny na Ukrainie (wg Rosjan – specjalnej operacji wojskowej) pocisków hiperdźwiękowych H-47M Kinżał (ros. Kindżał). Zdaniem Szojgu potwierdziły one swe doskonałe właściwości. Kinżał rozwija prędkość bliską Ma10. Co więcej, w czasie lotu zmienia trajektorię zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Jego przechwycenie i zniszczenie jest więc praktycznie niemożliwe.
Z wcześniejszych doniesień wiadomo, że po raz pierwszy Rosjanie użyli Kinżałów na Ukrainie 18 marca podczas operacji w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim. Zniszczyli wówczas podziemne umocnione magazyny amunicji lotniczej i jednostki bojowe systemów rakietowych Toczka-U (w czasach sowieckich magazyn był oznaczony jako Obiekt 711, przechowywano w nim broń jądrową). Jednocześnie zlikwidowali duże składy paliw we wsi Konstantinówka.
O kolejnym użyciu Kinżałów media (także ukraińskie) informowały 8 sierpnia 2022. Dzień wcześniej celem pocisków miały być obiekty wojskowe w okolicach Winnicy.
Pociski Kinżał są wystrzeliwane spoza zasięgu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Pokonują ponad tysiąc kilometrów w czasie poniżej 10 minut.
Pociski hiperdźwiękowe Kinżał powstały na bazie rakiet balistycznych krótkiego (średniego) zasięgu Iskander. Przenoszą je specjalnie przebudowane samoloty naddźwiękowe MiG-31 w wersji MiG-31I. Masa głowicy bojowej Kinżała wynosi 500 kg. Głowica może zawierać ładunek jądrowy. Zasięg Kinżała przekracza 2 tys. km.
W maju Pentagon oceniał, że Rosjanie użyli w czasie wojny na Ukrainie 10-12 pocisków Kinżał (nie podając jednak ich celów). Amerykanie uznali, że jest to bardzo nieekonomiczne. Rosjanie mają bowiem niewiele Kinżałów, z których każdy kosztuje równowartość co najmniej miliona dolarów.
18 sierpnia 2022 amerykańskie media poinformowały o przebazowaniu do okręgu kaliningradzkiego 3 samolotów MiG-31I uzbrojonych w Kinżały. Cytowały przy tym dowódców ukraińskich, którzy przyznawali, że nie dysponują bronią mogącą zwalczać rosyjskie pociski. Obawiali się, że mogą one zostać użyte do ataków na Kijów.