Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Tegoroczna edycja ma być rekordowa po raz kolejny umacniając trzecią pozycję wśród wystaw branży obronnej w Europie po Paryżu i Londynie. MSPO odbędzie się w Kielcach w dniach 6-9 września 2022, a 10 września zaplanowano Dzień Otwarty.
Obecnie trwają intensywne przygotowania do Salonu. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło 613 wystawców, a ich ekspozycja zajmie łączną powierzchnię 29650 m². Pod każdym względem MSPO ma być rekordowe w swojej 30-letniej historii. Do Kielc zawitają przedstawiciele przemysłu obronnego z 33 państw, w tym m.in. z USA (43 wystawców), Niemiec (32 wystawców), Kanady (17 wystawców), Izraela, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Finlandii, Republiki Korei, Włoch i Turcji.
Ostatnie z wymienionych państw będzie pełnić szczególną rolę. Turcja przygotuje wystawę narodową, która obejmie 28 przedsiębiorstw obronnych z tego kraju. Będzie można zobaczyć m.in. wystawę przedsiębiorstwa Baykar, które pokaże dwa słynne bbsl Bayraktar.
– Przez trzydzieści lat MSPO i Targi Kielce zmieniały się i rozbudowywały, a wraz z nimi rozwijało się miasto, przybywało dróg, hoteli i restauracji, nam wystawców na Salonie, którzy przywozili do Kielc coraz nowsze technologie – powiedział prezes zarządu Targów Kielce, Andrzej Mochoń – Niezmienne pozostały jednak nasze położenie na mapie Europy i cel , jaki nam przyświeca. Jesteśmy oknem na świat dla polskiej zbrojeniówki. Ostatnie pół roku pokazało, że teraz ta idea jest jeszcze bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Modernizacja armii i umacnianie obronności kraju jest strategicznym działaniem dla poprawy bezpieczeństwa każdego państwa.
Salon będzie okazją do zobaczenia rekordowej liczby wiropłatów. Na terenie Targów Kielce będzie lądować 9 statków powietrznych, z czego 8 będzie prezentowanych na ekspozycjach. Wyjątkiem będzie przemiennopłat V-22 Osprey, który wyląduje na lądowisku na jedynie kilkadziesiąt minut służąc do transportu wyposażenia prezentowanego na wystawie. Na terenie wystawy będzie można zobaczyć też dwa śmigłowce rywalizujące w programie kr. Kruk na śmigłowce szturmowe dla SZ RP. Pokazany zostanie AH-64 Apache i AH-1Z Viper – dla tego drugiego będzie to kielecki debiut. Wiropłaty uzupełni m.in. dzielący z Viperem wiele podzespołów wielozadaniowy UH-1Y Venom, jak też wielozadaniowy Black Hawk z Mielca, lekki Robinson R-44 z LAW i śmigłowce włoskie – lekki AW109 Trekker i średni AW149 ze Świdnika.
MSPO to także okazja do wielu wydarzeń merytorycznych. W pierwszym dniu Salonu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego organizowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych wraz z Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK. Ważne zagadnienia pojawią się też w czasie Konferencji Akademii Sztuki Wojennej pt. Wielowymiarowość zagrożeń rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Drugi dzień targów obejmie seminarium Możliwości współpracy z armią amerykańską w Polsce organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Natomiast trzeciego dnia Ministerstwo zorganizuje seminarium Warunki i perspektywy udziału w przetargach organizacji międzynarodowych, w tym organizowanych przez agencje i bazy NATO. W sumie w czasie MSPO odbędzie się kilkanaście konferencji, seminariów, briefingów prasowych i spotkań.
10 września zaplanowano Dzień Otwarty, w czasie którego będzie okazja do zwiedzania Wystawy Sił Zbrojnych zatytułowanej Obrona ojczyzny to zaszczytny obowiązek każdego żołnierza. Na gości będzie czekać nie tylko ekspozycja uzbrojenia SZ RP, czy spółek polskiego przemysłu obronnego, lecz także występy artystyczne i wojskowa grochówka. Tego samego dnia, w sobotę, z Targów Kielce będą odlatywać wiropłaty prezentowane na Salonie – AH-64 i CH-47.