Resorty obrony Czech i Holandii podpisały umowy z Airbusem związane z zapewnieniem usług łączności satelitarnej przez okres 15 lat. Siły zbrojne tych państw będą wykorzystywać odpowiednio 2 i 3 kanały wojskowej łączności Airbus UHF (Ultra High Frequency) obsługiwane przez satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 36D, którego wyniesienie na orbitę planowane jest na 2024 r.
Dzięki temu nowemu sprzętowi radiowemu UHF Airbus może oferować nową usługę łączności w kanałach UHF siłom zbrojnym, zwłaszcza z krajów europejskich i NATO. Ponieważ pasmo częstotliwości UHF jest stosunkowo rzadkim zasobem orbitalnym, oferta ta zrekompensuje niedobór przepustowości na całym świecie. Airbus zdobył już kilka zamówień na dostęp do tej przepustowości na długo przed planowanym startem satelity Eutelsat 36D.
Systemy radiowe UHF będą zarządzane z Centrum Operacji Sieciowych Airbusa w Tuluzie. 18 kanałów UHF umożliwi jednoczesne zestawianie do 200 połączeń nad Europą, Bliskim Wschodem, Afryką, dużą częścią Azji, a także Oceanem Atlantyckim (do wschodniej Brazylii) i Oceanem Indyjskim (do zachodniej Australii).
Wojskowe satelity telekomunikacyjne obsługujące pasmo UHF używane są przez siły zbrojne do działań na lądzie, morzu i w powietrzu. Charakteryzują się wysokim poziomem interoperacyjności i dlatego są bardzo przydatne w operacjach wielonarodowych i koalicyjnych. Pasmo UHF jest bardzo elastyczne, pozwala stosować lekkie, solidne i bardzo bezpieczne terminale, zaspokajające potrzeby różnych rodzajów sił zbrojnych.
Airbus ma doświadczenie w świadczeniu usług milsatcom w paśmie UHF. Nowe urządzenie poszerzy jego portfolio przez cały okres eksploatacji satelity Eutelsat 36D. Przedsiębiorstwo jest jedynym prywatnym operatorem satelitarnym obsługującym siły zbrojne, oferującym pełne spektrum pasm częstotliwości i zastosowań wojskowych (pasma UHF, X, Ka Mil) i komercyjnych (L, C/Ku, Ka).
Satelita Eutelsat 36D zostanie zbudowany przez Airbusa na bazie Eurostar Neo. Oprócz urządzenia obsługującego pasmo UHF będzie wyposażony w 70 transponderów pasma Ku, służących do transmisji telewizyjnych (Kontrakt na EUTELSAT 36D, 2021-03-22).