Ministerstwo obrony Brazylii za pośrednictwem Komitetu Koordynacyjnego Programu Bojowych Statków Powietrznych (COPAC) zamówiło 27 jednosilnikowych śmigłowców H125. Wiropłaty trafią do Marinha do Brasil (marynarki wojennej) i Força Aérea Brasilera (FAB, wojsk lotniczych) i będą przeznaczone do celów szkoleniowych.
H125 będzie produkowany na linii montażu końcowego w zakładach Helibras w Itajubá w Brazylii, gdzie montowane są również H225M dla brazylijskich sił zbrojnych. Nowo zamówione śmigłowce zastąpią wiropłaty AS350 i Bell 206, obecnie służące odpowiednio w FAB i Marinha do Brasil.
– Złożone właśnie wspólne zamówienie stanowi realizację projektu, którego wynikiem będzie wyposażenie zarówno brazylijskich sił powietrznych, jak i marynarki wojennej w nowoczesne śmigłowce, które zaspokoją potrzeby lotników przez najbliższe 30 lat – ocenił dowódca Sił Powietrznych, gen. broni Carlos de Almeida Baptista Junior.
– Pracownicy Airbus Helicopters są dumni, że wyprodukowane przez nich śmigłowce H125 będą służyć do szkolenia następnego pokolenia pilotów brazylijskich sił zbrojnych. H125 to wszechstronna maszyna, popularna zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym jako platforma szkoleniowa. Zawdzięcza to swojej wytrzymałości, niezawodności i łatwej obsłudze. Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem brazylijskich sił zbrojnych, wynikającym z ponad 40 lat współpracy – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters.
W kabinie brazylijskich H125 zostaną zamontowane zdwojony szklany kokpit G500H TXi i wyświetlacz wielofunkcyjny VEMD (Vehicle & Engine Multifunction Display). Ich osprzęt umożliwi loty z użyciem gogli noktowizyjnych. Maszyny wyposażone będą w wyciągarkę i hak, co pozwoli na szkolenie przyszłych pilotów w sposób jak najbardziej adekwatny do zadań, jakie będą wykonywać w jednostkach operacyjnych.
Siły zbrojne Brazylii użytkują aktualnie 156 śmigłowców Airbusa, rozmieszczonych w ośmiu bazach w kraju. We flocie tej są zarówno lekkie, jednosilnikowe maszyny z rodziny Ecureuil, jak i cięższe wielozadaniowe H225M (odpowiednio 67 i 41 śmigłowców, 7 tysięcy śmigłowców Ecureuil, 2022-07-09).