Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ciało poległego w Afganistanie transportowane do Polski

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 grudnia 2009

Ministerstwo obrony narodowej poinformowało o opóźnieniu transportu ciała st. szer. Michała Kołka, który zginął w sobotę w Afganistanie. Uroczystość powitania zwłok odbędzie się w Rzeszowie, w nieokreślonym jeszcze terminie.

Uroczystość pożegnania ciała st. szer. Michała Kołka odbyła się w niedzielę, w południe na lotnisku bazy w Ghazni. Zabity żołnierz został przetransportowany na pokładzie śmigłowca Mi-17 do bazy w Bagram, skąd miał zostać przewieziony do Polski amerykańskim samolotem transportowym / Zdjęcie: PKW Afganistan

Opóźnienie spowodowane zostało przez stronę amerykańską, która nie wywiązała się z wcześniej planowanych terminów lotów, z nieujawnionych przyczyn. MON nie poinformowało na razie o nowym czasie przylotu maszyny na lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce.

22-letni st. szer. Michał Kołek został zabity w sobotę, w czasie ataku partyzantów na polski patrol, 3,5 km na północ od bazy ogniowej Four Corners, około 20 km od bazy Ghazni. Talibowie ostrzelali nasz pododdział z broni ręcznej i granatników przeciwpancernych. W czasie walki pomocy polskiemu patrolowi udzielił znajdujący się w pobliżu pododdział amerykańsko-afgański, a także wezwane samoloty myśliwsko-bombowe oraz polscy i afgańscy żołnierze sił szybkiego reagowania.

W trakcie walki zginął polski żołnierz i 6 napastników. Uszkodzone zostały dwa transportery Rosomak. Starszy szeregowy Michał Kołek jest 16. Polakiem, zabitym w czasie misji w Afganistanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.