Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

11. Noc w Instytucie Lotnictwa

Imprezy branżowe, Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Sporty lotnicze, 22 września 2022

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa powraca ze stacjonarną edycją największej w Polsce nocnej imprezy edukacyjnej. 11. Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 7 października 2022 w Warszawie, na al. Krakowskiej 110/114 w godzinach 17:00-23:00. Wstęp wolny.

 Po raz pierwszy na Nocy pojawi się kultowy śmigłowiec Bölkow Bo-105 / Zdjęcie: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – Bartosz Szarewski

To jedyna taka okazja, aby zwiedzić zaplecze badawcze polskiego i światowego sektora lotniczego i kosmicznego. Od ponad dekady Instytut zaprasza wszystkich fanów do oglądania niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz zadawania pytań zarówno przez najmłodszych, jak i starszych zwiedzających. Instytut udostępni w tym roku m.in. trzy tunele aerodynamiczne i liczne laboratoria, w tym te zajmujące się napędami hybrydowymi, badaniami środowiskowymi, technologiami kompozytowymi, materiałoznawstwem, wymianą ciepła i mechaniki płynów oraz tzw. szkołę silnikową. Nie zabraknie także prezentacji ciekawych projektów badawczych: rakiety ILR-33 Bursztyn, silników rakietowych ibezzałogowców. Wydarzenie wzbogacą także zaproszeni goście i liczne przedsiębiorstwa lotnicze, rozwijające bezzałogowce oraz uczelnie.

Na wystawach statycznych będzie prezentowanych ponad 35 statków powietrznych. To przede wszystkim maszyny wojskowe, akrobacyjne, szkoleniowe i zabytkowe. Po raz pierwszy na Nocy pojawi się legenda lotnictwa: kultowy śmigłowiec Bölkow Bo-105. W strefie śmigłowcowej towarzyszyć mu będą, znane w poprzednich edycji śmigłowiec Robinson R44, śmigłowce wojskowe: Mi-8 i W-3WA czy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wśród nowości będą dwa wyjątkowe samoloty: SB Lim-2, który jest jedynym z trzech latających egzemplarzy w Europie (i jednym z mniej niż 10 zachowanych w stanie pełnej sprawności na świecie) oraz Lim-2 – jedyny latający jednomiejscowy samolot rodziny MiG-15bis w Europie i jedyny latający Lim-2 na świecie.

Nie zabraknie także innych ciekawych maszyn, które będą miały swoją premierę na Nocy: uważany za najlepszy na świecie samolot akrobacyjny Extra 330 SC, który do lat zdobywa niemal wszystkie miejsca medalowe na mistrzostwach świata, samolot Turbolet L-410 UVP-E15 (tzw. Papuga), wykorzystywany do inspekcji lotniczej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, polski samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik i samolot Bushcat, zbudowany przez parę pasjonatów lotnictwa. Tradycyjnie na imprezie pojawią się także wojskowe samoloty CASA C-295M i M-28B/PT Bryza. Prezentowane będą również samoloty i szybowce wykorzystywane do szkoleń przez aerokluby imaszyny zabytkowe. Część wystawy samolotowej będzie dostępna na terenie oddziału Airbus Polska, sąsiadującym bezpośrednio z Instytutem.

Prawdziwą gratką dla odwiedzających będą pokazy odpalania silników lotniczych. W tym roku będzie to łącznie sześć pokazów, które naprzemiennie będą wykonywać samoloty Harvard, Iskra i Lim-2.

Organizatorzy zadbali także o bogatą ofertę spotkań z pilotami, pasjonatami oraz fotografami. Wśród gości będą m.in.:

- Arkadiusz MAYA Majewski – skydiver i rekordzista Guinnessa w skokach spadochronowych,

- kapitan Dominik Punda, który wykonał przelot Cessną przez Atlantyk,

- piloci Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki, którzy w ramach Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła odbudowują i utrzymują w stanie lotnym statki powietrzne konstruowane i budowane w Polsce po II wojnie światowej,

- Katarzyna Śmiałek, która pomimo swojej niepełnosprawności realizuje swoje lotnicze pasje,

- mistrz fotografii lotniczej: Sławomir Hesja Krajniewski,

- porucznik Maciej Martynowicz z ASAR: Lotniczej Służby Poszukiwania i Ratownictwa,

- duet fotografów: Maciej Margas i Aleksandra Łogusz, wykonujący zdjęcia lotnicze polskim miastom,

- przedstawiciele Evionica, którzy przedstawią nową generację szkoleń dla pilotów,

- oraz uczelni Łazarskiego, którzy poruszą temat zasadności ponoszenia wysokich kosztów lotów suborbitalnych, orbitalnych oraz kosmicznych w obliczu bieżących problemów ludzkości na Ziemi.

Bogatą ofertę znajdą dla siebie także fani symulatorów. Trzygodzinny pokaz na symulatorze wykona zespół Wirtualne Biało-Czerwone Iskry. Pokaz wzorowany będzie na układzie zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry na 7 samolotów. Przed pokazem odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił za sterami samolotu na symulatorze.

Na całym terenie imprezy dostępne będą także inne symulatory lotu, m.in.: samolotami F-16, Boeing 747, Cessna, szybowca Pirat, skoków spadochronowych, modeli RC, a także symulator wieżowy i żyroskopy symulujące warunki pracy pilota.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość odwiedzenia grup ratowniczych. Na zwiedzających czekać będą motoambulanse i pokazy psów poszukiwawczych. Prezentowany będzie także specjalistyczny sprzęt straży pożarnej i bezzałogowce wykorzystywane w transporcie medycznym i ratownictwie.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.