Grecja ujawniła, że pracuje nad rozwojem latających bezzałogowców. Niektóre z nich zaprezentowano na Międzynarodowej Wystawie w Salonikach. Celem programu jest nadrobienie opóźnienia w stosunku do innych krajów europejskich. W szczególności chodzi oczywiście o rywalizującą z Grecją Turcję, która produkuje wiele typów bsl o różnym przeznaczeniu.
Jednym z projektowanych bsl jest Archytas. Pracują nad nimi Hellenic Aerospace Industry (EAB) oraz uniwersytety Arystotelesa, Tesalii i Demokryta. Archytas ma być pierwszym z serii greckich bsl o różnej konstrukcji i przeznaczeniu.
EAB planuje oferowanie Archytas zarówno w wersji cywilnej, jak i wojskowej. Bsl ma być wykorzystywany do zapewnienia orientacji sytuacyjnej na lądowych i morskich granicach Grecji. Będzie mógł bazować na okrętach greckiej marynarki wojennej. Jego wyposażenie ma w szczególności pozwolić na nadzorowanie mórz i znajdujących się na nich wysp.
Archytas ma mieć zasięg do 300 kilometrów lecąc z prędkością 120 km/h. Długotrwałość jego lotu ma sięgać 4 godzin. W podstawowej wersji ma służyć do rozpoznania, ale możliwe jest przenoszenie przez bsl lekkiego uzbrojenia o masie maksymalnej 14 kg. Możliwość pionowego startu i lądowania zapewniają cztery elektryczne śmigła na podłużnych belkach, które łączą skrzydła z usterzeniem w układzie V.
Demonstrator technologii Archytas ma wykonać pierwszy lot pod koniec października 2022. Pierwszy przedprodukcyjny bsl ma zostać zmontowany do grudnia 2023. Jego oblot ma nastąpić do marca 2024.