Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmiana barw żołnierzy JKM

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 23 grudnia 2009

Umundurowanie polowe wojsk Wielkiej Brytanii po blisko 40 latach doczekało się zmiany kamuflażu. Używany dotąd Disruptive Pattern Material (DPM) zostanie zastąpiony nowym uniwersalnym Multi-Terrain Pattern (MTP).

Kamuflaż Multi-Terrain Pattern (MTP) jest wzorem uniwersalnym, który zapewniać ma efektywne maskowanie żołnierzy brytyjskich w różnych miejscach globu / Zdjęcie: MoD

Nowy kamuflaż jest z założenia uniwersalny, a więc zoptymalizowany do wykorzystania w szerokim zakresie rodzajów środowiska naturalnego. Od wzorów tego typu nie wymaga się idealnego efektu wtopienia się we wszystkie możliwe warunki terenowe, wystarczy żeby sprawdzały się wystarczająco dobrze w każdym z nich i przede wszystkim nie demaskowały. Sprawdzają się na obszarach o niejednorodnej scenerii krajobrazu, takich jak choćby Afganistan. To właśnie potrzeby wojsk brytyjskich stacjonujących w afgańskiej prowincji Helmand zainicjowały prace nad kamuflażem uniwersalnym, prowadzone pierwotnie w programie Personal Equipment and Common Operational Clothing (PECOC), opracowującym nowy ekwipunek armii Wielkiej Brytanii. Ostatecznie jednak przyjęto wzór powstały w USA.

Kompozycja plam kamuflażu Multi-Terrain Pattern (MTP) łączy w sobie kolorystykę wzoru MultiCam i charakterystyczne dla brytyjskiego wzoru DPM detale i kształt plam / Zdjęcie: Defence Internal Brief (DIB)

Kamuflaż MTP zaprojektowała dla brytyjskiej armii amerykańska spółka Crye Precision. Takie jego pochodzenie zdradza podobieństwo w kompozycji plamek i kolorystyce skomponowanej z 7 barw do wcześniejszego dzieła tej spółki, uniwersalnego wzoru MultiCam. Deseń ten posłużył za punkt wyjścia do prac nad nowym kamuflażem żołnierzy Jej Królewskiej Mości, zdobywając wcześniej zaufanie noszących go brytyjskich komandosów (22 SAS, Special Forces Support Group). Wybranie MTP poprzedziły testy różnych wzorów, przeprowadzone m.in. w Wlk. Brytanii, Kenii, Afganistanie i na Cyprze przez Army's Infantry Trials and Development Unit, zajmujący się pracami badawczo-rozwojowymi nad ekwipunkiem wespół z Defence Science and Technology Laboratory, czyli podległą brytyjskiemu Ministerstwu Obrony agencją odpowiedzialną za badania różnorakich zagadnień dotyczących obronności.

Pierwsze komplety nowej odzieży polowej zadrukowanej wzorem MTP zostaną w marcu 2010 wydane żołnierzom działającym w ramach Operacji Herrick w Afganistanie, a proces przebrania całej armii potrwa od 2011 do 2016.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.