Meketsan Defense poinformował, że na początku 2022 zakończył budowę symulatora do nauki opuszczania kabiny śmigłowca (lub małego samolotu) na i pod wodą DUNKER. Urządzenie zostało już dostarczone tureckiej marynarce wojennej. Projekt był realizowany na podstawie umowy z Presidency for Defence Industries (SSB) z 18 listopada 2018. Budowa pierwotnie miała trwać 2 lata.
Obiekt, zbudowany w bazie Cengiz Topel w Izmit, służy do szkolenia w zachowaniu w różnych awaryjnych sytuacjach, które mogą wyniknąć w czasie lotu śmigłowca nad wodą. Można dzięki niemu ćwiczyć opuszczanie śmigłowca przed jego niekontrolowanym uderzeniem w powierzchnię wody, a także opuszczanie kabiny po awaryjnym lądowaniu na wodzie. Możliwe jest też ćwiczenie lądowania na wodzie na spadochronie, a nawet wydostawanie się z zatopionej kabiny śmigłowca (samolotu).
Symulator jest zaprojektowany zgodnie z międzynarodowymi standardami i kryteriami OPITO. Składa się z basenu, specjalnych dźwigów i platform, a także makiety funkcjonalnej kabiny śmigłowca. Basen jest wyposażony w generator fal i system zraszaczy o regulowanej intensywności w celu symulacji różnych efektów środowiskowych podczas treningu. Ważne jest także oświetlenie symulujące warunki dzień/noc. Obiekt jest wyposażony również w system nagłośnienia i wentylatory do symulacji wiatru i oddziaływania łopat śmigłowca.
W czasie szkolenia w opuszczaniu kabiny śmigłowca w położeniu podwodnym jej makieta jest opuszczana pod wodę. Tam może być obracana w kontrolowany sposób o 180 stopni w dowolnym kierunku. Trenujący członkowie załóg śmigłowców uczą się opuszczać zanurzoną kabinę w każdej pozycji.