Władze prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach zatwierdziły 13 października 2022 pierwsze w tym kraju lokalne przepisy dotyczące rezerwatu ciemnego nieba w Lenghu. Powstają tam miejsca obserwacji astronomicznych i obszar buforowy. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023.
Zgodnie z rozporządzeniem, w głównym rezerwacie ciemnego nieba rodzaj i jasność źródeł światła będą ściśle kontrolowane, a kierunek oświetlenia wszystkich zewnętrznych stałych urządzeń oświetlenia nocnego ma znajdować się 30o poniżej linii poziomej. Budowa urządzeń, które mają wpływ na lokalne środowisko obserwacji astronomicznych i działania, które mają wpływ na środowisko obserwacji astronomicznych, będą tam zabronione. W strefie buforowej kierunek promieniowania wszystkich zewnętrznych stałych urządzeń oświetlenia nocnego powinien być utrzymywany poniżej linii poziomej.
Utworzenie miejsca astroobserwacji w Lenghu w Qinghai zostało ogłoszone w sierpniu 2021, po 3 latach monitorowania i testów prowadzonych przez zespół badawczy kierowany przez Denga Licai z National Astronomical Observatories of China (NAOC) Chińskiej Akademii Nauki (CAS). Władze Qinghai wspierały badania zespołu od 2018. Według Denga, obszar Lenghu na górze Saishiteng jest idealnym miejscem do budowy obserwatorium astronomicznego. Niebo jest tam czyste, warunki atmosferyczne stabilne, a klimat suchy.
W Lenghu zrealizowano dotąd 9 projektów optycznych teleskopów astronomicznych. Zainwestowano w nie prawie 2 mld juanów (310 mln USD). 6,5-metrowy MUST, opracowany przez Uniwersytet Tsinghua, po ukończeniu będzie największym teleskopem w Lenghu. Oczekuje się, że pomoże naukowcom dokonać przełomowych odkryć w dziedzinie ewolucji ciemnej energii, kosmologii fal grawitacyjnych i formowania galaktyk.