Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł płk dr Jerzy Kwiatkowski

Ludzie, Pożegnania, Lotnictwo wojskowe, 24 października 2022

18 października 2022, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w szpitalu, w Otwocku płk dr Jerzy Kwiatkowski, zasłużony oficer Wojsk Radiotechnicznych Wojska Polskiego i członek Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

/ Zdjęcie: via Henryk Czyżyk

Jerzy Kwiatkowski urodził się 28 lipca 1941 w Gdyni. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni rozpoczął naukę w 1959 w OSR w Jeleniej Górze, którą ukończył w 1962 z wynikiem bardzo dobrym (druga lokata). Służbę zawodową rozpoczął w 8. sbrt na posterunku Babie Doły k. Gdyni na stanowisku dowódcy stacji radiolokacyjnej.

W 1963 został przeniesiony służbowo na posterunek 8. sbrt – Duninowo k. Ustki. W 1965 w wyniku restrukturyzacji WRt przeniesiony został na posterunek Babie Doły k. Gdyni, na stanowisko dowódcy radiowysokościomierza. W 1967 przeniesiony na stanowisko pomocnika kierownika sekcji radiolokacji 12. prt w Gdyni. W latach 1971-1974 studiował w Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie na Wydziale Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Kraju, którą ukończył z wyróżnieniem. W okresie tym otrzymał nagrodę Szefa Sztabu WP za opracowanie nt. Działania bojowe brt na nadmorskim kierunku operacyjnym w świetle oddziaływania zakłóceń radioelektronicznych.

Po ukończeniu akademii w 1974 objął stanowisko szefa sztabu 21. brt w Władysławowie. W 1975 objął stanowisko szefa sztabu 5. prt w Wojskach Obrony Przeciwlotniczej (o strukturze organizacyjnej trzy manewrowe brt, dwa manewrowe bataliony dowodzenia oraz pododdziały zabezpieczenia logistycznego w Zgierzu k. Łodzi), na bazie którego rozwijano dwupołożeniowe CSD WOPL Frontu (WZO). W oparciu o ten prt oraz brt związków operacyjnych oraz kdowir związków taktycznych organizował i prowadził działania bojowe zabezpieczające CSD WOPL Wyższego Związku Operacyjnego (WZO) w informację o sytuacji powietrznej nad obszarem działań operacyjnych WZO. W 1978 r. rozpoczął zaocznie studia doktoranckie w ASG WP.

W 1979 ze względu na ciekawy temat pracy i doświadczenie zdobyte w linii w WOPK i WOPL, Szef Katedry WOPL, poprzez DK MON, zaproponował mu stanowisko adiunkta w katedrze WOPL ASG WP. W 1981 obronił rozprawę doktorską nt. Rozpoznanie radiolokacyjne dla potrzeb dowodzenia obroną przeciwlotniczą frontu w świetle rozwoju środków automatyzacji i po złożeniu egzaminów uzyskał stopień doktora nauk wojskowych. Rozprawa doktorska uzyskała wyróżnienie.

W 1983 wyznaczony na stanowisko starszy operacyjny – Zastępca Dowódcy CSD WOPL WZO, a następnie w 1985 objął stanowisko starszego specjalisty DWOPL. W 1986 został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Rozpoznania i Radiolokacji DWOPL, a na czas W na Szefa WRt WLOP WZO. Od tego momentu podlegały mu pod względem merytoryczno-szkoleniowym wszystkie oddziały radiotechniczne ogólnowojskowych związków operacyjnych i taktycznych. Uzgadniał i realizował problematykę wspólnego szkolenia poligonowego oraz doraźnych szkoleń w miejscach stałej dyslokacji z WRt Lotnictwa Operacyjnego i WRt WLOP oraz siłami i rozpoznania radiolokacyjnego MW.

W 1994 został przeszkolony na krótkoterminowych kursach we Francji na urządzenia rozpoznania swój-obcy dużego i średniego zasięgu. Ponadto w latach 1987-1997 był doradcą naukowym w resorcie Obrony Narodowej. W latach 1995-1997 był również Zastępcą Przewodniczącego Zespołu Restrukturyzacji Systemu Rozpoznania Obiektów Powietrznych Sił Zbrojnych RP. W wyniku restrukturyzacji, w latach 1997-1999 zajmował stanowisko Zastępcy Szefa Wojsk Radiotechnicznych WLOP (etat gen. bryg). Brał udział w kilkunastu pracach naukowo - badawczych prowadzonych przez Sztab Generalny WP oraz Departament Rozwoju i Wdrożeń MON.

Niektóre były pracami typu prognoza wieloletnia, inne dotyczyły nowego sprzętu radiolokacyjnego i dowodzenia. Wydał szereg publikacji w następujących miesięcznikach: Myśl Wojskowa, Przegląd Wojsk Lądowych, Przegląd Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, Nasza Szkoła - wyd. WSOWOPL, Zeszyt Naukowy Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji. Posiadał liczne odznaczenia państwowe i resortowe, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz złoty i srebrny Krzyż Zasługi, jak również inne resortowe medale i odznaczenia wojskowe i cywilne.

W 1999 obligatoryjnie, po 40 latach został zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Był specjalistą ds. obronnych w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji w Warszawie. Mieszkał w Warszawie.

Ceremonia pożegnania płka dra Jerzego Kwiatkowskiego odbędzie się 26 października 2022 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, przy ul. Szumiącej 5, w Warszawie (Pyry), po której nastąpi odprowadzenie na pobliski cmentarz przy ul. Farbiarskiej 30, w Warszawie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.