Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Emiraty kupiły 6 C-17

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 stycznia 2010

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały wczoraj umowę z Boeingiem o zakupie 6 ciężkich samolotów transportowych C-17 Globemaster III. Zostaną dostarczone w latach 2011-2012.

ZEA będą drugim, po Katarze użytkownikiem Globemasterów III na Bliskim Wschodzie. Każdy z samolotów może przewieść do 77 t ładunków na dystans do 4500 km, korzystając również ze słabo przygotowanych, stosunkowo krótkich, nawet 900-metrowych pasów startowych / Zdjęcie: Boeing

Władze ZEA zapowiadały pierwotnie pozyskanie 4 ciężkich transportowców. Ostatecznie jednak zdecydowały się na 6 samolotów. Zostały one kupione nie w ramach Foreign Military Sales, czyli za pośrednictwem amerykańskiego rządu, ale bezpośrednio od Boeinga. Finansowanie transakcji również odbywać się będzie przy pomocy prywatnych banków. Na razie jednak nie ujawniono wartości umowy. Wiadomo natomiast, że w ramach FMS Amerykanie dostarczą usługi serwisowe, szkoleniowe i pakiet części zamiennych, przy czym Boeing zapewni całość usług, związanych z obsługą samolotów, w trakcie cyklu wykorzystywania tych maszyn przez lotnictwo wojskowe Emiratów.

4 samoloty zostaną dostarczone w 2011, pozostałe 2 - rok później. Dołączą one do 12 C-130J-30, zamówionych w ubiegłym roku (obecnie ZEA posiadają 6 starszych samolotów tego typu, które zakończą służbę w momencie zrealizowania nowych dostaw) oraz 11 małych CASA CN 235.

Globemastery i nowe Herculesy skokowo zwiększą możliwości transportowe lotnictwa wojskowego tego kraju. Dzięki temu będzie mógł on odgrywać o wiele większą rolę w regionie. Posiadanie rozbudowanej floty transportowców wyłącznie na potrzeby tak małego państwa, byłoby zupełnie nieracjonalne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.