Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja saudyjskich Abramsów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 stycznia 2010

General Dynamics Land Systems (GDLS) otrzymał kolejne zlecenie Pentagonu, wynikające z programu modernizacji czołgów M1A1 i A2 Arabii Saudyjskiej, do standardu A2S.

Jeden z 315 saudyjskich Abramsów M1A2, które weszły do służby w latach 1990. Od 2012 pierwsze z nich zostaną doprowadzone do wariantu S, wykorzystującego część rozwiązań ucyfrowionego modelu SEP, dysponującego również wzmocnionym pancerzem / Zdjęcie: US Army

Na mocy umowy z czerwca 2006, Arabia Saudyjska miała otrzymać 58 starszych Abramsów modelu M1A1 z zapasów mobilizacyjnych US Army, które wraz z 315 czołgami M1A2, miały kosztem 2,9 mld USD zostać zmodernizowane do wariantu S.

Do tej pory nie ujawniono dokładnie, co zawiera pakiet nowego wyposażenia. Wiadomo jedynie, że wykorzystuje on część rozwiązań, zastosowanych w wariancie SEP, przystosowanym do działań na sieciocentrycznym polu walki. Czołgi tego typu zostały wyposażone w nowe komputery, zaawansowane technologiczne wyświetlacze, celowniki, łączność wewnętrzną i dodatkowy generator. Otrzymały również wzmocniony pancerz, wykorzystujący m.in. zubożony uran i grafit.

Prace studyjne i rozwojowe nowego modelu Abramsa trwały ok. 2,5 roku, po czym w serii kolejnych zamówień, GDLS otrzymał zlecenie przebudowania pierwszych czołgów. Oczekuje się, że prototypy opuszczą zakłady w Sterling Heights jeszcze w tym roku, zaś pierwsze 15 wozów seryjnych, pod koniec pierwszego kwartału 2012.

Ostatnie zlecenie Pentagonu dotyczy budowy zakładu modernizacyjnego w Arabii Saudyjskiej, gdzie ma trafić większość z miejscowych M1A2. Prace zostaną zakończone do 31 grudnia 2012. Zgodnie z zawartą 6 stycznia umową, GDLS otrzymał 10 mln USD na sfinansowanie zakupu oprzyrządowania i materiałów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy obiektu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.