Modułowy schron podwójnego przeznaczenia opracowany przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej będzie produkowany przez polską spółkę Mahton Schrony, która nabyła od uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek.
Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek, jako licencjodawcy i Paulina Mrotek, pełnomocnik spółki Mahton, jako licencjobiorca. W podpisaniu porozumienia również uczestniczyli dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, rzeczoznawca w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT i dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.
Schron, który trafi do produkcji to wynik projektu Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Michała Lorka, ówczesnego właściciela przedsiębiorstwa budowlanego Fundament z Bydgoszczy, która wykonała prototyp schronu.
Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne. Struktura modułowa schronu umożliwia kształtowanie obiektów schronowych różnego przeznaczenia z zaprojektowanych czterech rodzajów segmentów budowlanych w dowolnej konfiguracji przestrzennej. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. W czasach pokoju schron może być wykorzystywany w charakterze pomieszczenia magazynowego, jak również po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, może spełniać funkcje komory normobarycznej. Wewnętrzną przestrzeń schronu można wykorzystywać wielofunkcyjnie w zależności od potrzeb użytkownika nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju.
– Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, ale również w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy, tworzymy urządzenia i innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, w ramach wspólnych przedsięwzięć i projektów, aby to, co opracowujemy było wdrażane i było przydatne naszemu społeczeństwu. Bardzo dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w projekcie opracowania schronu podwójnego zastosowania. To kolejne rozwiązanie powstałe przy udziale naukowców WAT, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli – podkreślił gen. Wachulak.
– Współpraca z naukowcami WAT zaczęła się wiele lat temu, a jej efektem jest gotowy produkt. „Wkrótce ta umowa pozwoli nie tylko na sprzedaż schronu, ale także przyniesie Wojskowej Akademii Technicznej określone korzyści, poza oczywiście wartością i wkładem merytorycznym WAT, bez którego nie byłoby nas dziś tutaj. Udało nam się stworzyć projekt cywilnego schronu modułowego, będącego innowacją na skalę światową. Połączenie wiedzy akademickiej z potencjałem technologicznym polskich firm tworzy niezwykłą synergię, a jej osiągnięciem jest Polski Schron Modułowy – dodał Michał Lorek. Podziękował przy tym naukowcom z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT zaangażowanym w realizację projektu, jak również dyrektorowi Centrum Transferu Technologii za sprawną i skuteczną współpracę w procesie komercjalizacji schronu.
Jak wyjaśniił dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej: Oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi. Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi. Czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.