PIT-Radwar poinformował o zakończeniu w tym miesiącu dostaw 6 zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych średniego zasięgu NUR-21MK wraz z Grupowym Zestawem Części Zamiennych (GZCzZ). Pełnej finalizacji zamówienia należy się spodziewać do czerwca 2023.
Dostawy zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych były realizowane na podstawie umowy z 2 sierpnia 2019 o wartości ok. 116,2 mln PLN brutto. Poza radarami NUR-21MK i GZCzZ przemysł ma jeszcze dostarczyć 3 Kontenery Magazynowo Techniczne Części Zamiennych. Oprócz tego zapewnia również szkolenie dla obsług stacji.
Unowocześnieniu uległa jedynie część z łącznie 33 radarów pozyskanych przez SZ RP. Radary NUR-21 były dostarczane do pododdziałów przeciwlotniczych wojsk lądowych w latach 1984-1990.
Stacja NUR-21MK to radar średniego zasięgu, pracujący w paśmie S, przeznaczony do kontroli obszaru powietrznego, wykrywania i śledzenia tras obiektów. Właściwości bojowe stacji, takie jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jej głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych.
NUR-21MK określa azymut, odległość i przynależność wykrytych obiektów. Aparatura stacji zamontowana jest na opancerzonym podwoziu gąsienicowym SPG-1, przystosowanym do jazdy w szczególnie trudnym terenie. Sterowanie pracą radaru odbywa się z głównego stanowiska operatora umieszczonego w kabinie operacyjnej (przedziale technicznym) lub ze stanowiska pomocniczego w kabinie pojazdu, które może pełnić rolę stanowiska zewnętrznego. Dane o wykrytych przez radar obiektach transmitowane są do współpracujących elementów systemu obrony przeciwlotniczej drogą radiową lub w przypadku pracy stacjonarnej drogą przewodową.
Stacja NUR-21MK może wykrywać różne obiekty, takie jak samoloty, śmigłowce i bsl. Radar umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie ok. 100 obiektów w odległości do 100 km. Ponadto stacja radiolokacyjna jest wyposażona w interrogator typu ISZ-50 systemu identyfikacji swój-obcy (ang. identification friend or foe, IFF), w najnowszym modzie 5.
Stacja NUR-21MK może pracować zarówno autonomicznie jak również w ramach systemu OPL. Systemy łączności i transmisji danych (radiowy i przewodowy) umożliwiają współpracę z otoczeniem zewnętrznym (współpracującymi komponentami OPL) w zautomatyzowanych systemach dowodzenia Wojsk Lądowych (np. Łowcza/Rega) i systemami dowodzenia OPSP (Modyfikacja i naprawa Zenita, 2019-11-14).