Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

G36 dla Litwy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 28 listopada 2007

22 listopada litewskie MON podpisało z niemieckim koncernem Heckler & Koch umowę dotyczącą zakupu 5,56-mm karabinków automatycznych G36V i G36KV oraz 40-mm podwieszanych granatników AG36 dla liczącej 5,8-tysiąca żołnierzy armii tego państwa.

 Żołnierze litewskiej jednostki specjalnej SOJ uzbrojeni w karabinki H&K G36 / Zdjęcie: MON Litwy

 Bardzo rzadko udaje się zobaczyć polską broń w rękach żołnierzy innych państw, tym bardziej interesujące są zdjęcia operatorów z jednostki specjalnej SOJ uzbrojonych w 5,56-mm karabinki wz.96 Beryl (na zdjęciu, podczas ćwiczeń zimowych w kraju) / Zdjęcie: SOJ.lt

 Najbardziej rozpowszechnioną do tej pory broni Litwinów były szwedzkie 7,62-mm karabiny automatyczne Ak 4 / Zdjęcie: MON Litwy

Na Litwie G36 ma zastąpić mozaikę używanych do tej pory konstrukcji strzeleckich, m.in. 7,62-mm karabinków AKM/AKMS pozostałych po Armii Czerwonej, 5,56-mm karabinków M16A1 oraz 7,62-mm karabinów M14 będących amerykańską darowizną, a także najbardziej rozpowszechnionych 7,62-mm karabinów Ak 4 przekazanych przez Szwecję. Podobną decyzję, o wprowadzeniu niemieckiego karabinka automatycznego jako standardowej broni piechoty, podjęła w lipcu 2005 sąsiednia Łotwa.

 Komandosi z SOJ w Afganistanie. Po prawej widoczny zamaskowany farbami kamuflażowymi polski karabinek wz.96 Beryl (wyposażony w stary typ szyny montażowej), będący do 2002-2003 podstawowym uzbrojeniem tej jednostki / Zdjęcie: MON Litwy

G36 nie jest dla Litwinów konstrukcją nieznaną, był wcześniej używany przez jednostkę specjalną SOJ, w której wyparł z uzbrojenia... polskie 5,56-mm karabinki wz.96 Beryl, z partii przekazanej armii litewskiej jako darowizna w 2000. W ręce Litwinów trafiło wówczas 80 Beryli (z czego dziesięć wyposażonych było w 40-mm podwieszane granatniki wz.1974 Pallad, a kolejne dziesięć miało celowniki optyczne produkowane przez PCO) i 10 subkarabinków wz.96 Mini Beryl pierwszej serii produkcyjnej. Była to wówczas jedyna nowoczesna broń na amunicję 5,56 mm x 45 NATO wykorzystywana w litewskich siłach zbrojnych. Przez lata uważano, że broń znalazła się w magazynie lub trafiła do uczelni wojskowych, tymczasem Beryle były wykorzystywane bojowo (m.in. w Afganistanie) do 2002, kiedy to do SOJ trafiły pierwsze G36 i G36K.

 Litewska armia licząca 5 800 żołnierzy, planuje zastąpić mozaikę używanej broni niemieckimi karabinkami G36V i G36KV (na zdjęciu komandosi z SOJ z kbk G36K) / Zdjęcie: MON Litwy

Litwa za dwa rodzaje karabinków, podwieszane granatniki, komplety części zamiennych oraz zestawy do czyszczenia i konserwacji broni, a także kursy dla rusznikarzy i użytkowników ma zapłacić 44,5 miliona litów (12,88 milionów Euro).


Drukuj Góra