Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Donacje dla Jemenu

Strategia i polityka, 13 stycznia 2010

Gen. David H. Petraeus ujawnił wysokość pomocy finansowej dla władz w Jemenie na zwalczanie islamskich ekstremistów. W 2010 osiągnie ona ok. 140 mln USD.

Żołnierze jemeńscy. Ze względu na wzrost zagrożenia wewnętrznego władze były zmuszone zwiększyć liczebność sił zbrojnych przez przywrócenie zasadniczej służby wojskowej. Obecnie trudno o wiarygodne dane na temat wielkości wydatków wojskowych i liczebności. W 2007 szacowano jednak, że wojska lądowe tworzyło ponad 70 tys. żołnierzy, a budżet ministerstwa obrony przekraczał 2 mld USD. Środki te nie wystarczają do nowoczesnego wyekwipowania wojska. Na podobne problemy cierpi policja i podległe MSW jednostki paramilitarne / Zdjęcie: gulfnews.com

Waszyngton i Londyn od kilku lat wspierali władze w Jemenie w walce w separatystami, a szczególnie członkami skrajnych grup muzułmańskich, powiązanych z Al-Kaidą. Pomoc przejawiała się w wysyłani instruktorów, broni i wyposażenia wojskowego (zobacz: Amerykanie nie będą walczyć w Jemenie).

Wartość tych wydatków stale rosła. Po nieudanym zamachu na rejsowy samolot Northwest Airlines, lecący z Amsterdamu do Detroit, ujawniono wielkość zaangażowania brytyjskiego. Okazało się, że Londyn przekazał w ubiegłym roku 20 mln GBP (32 mln USD), zaś na 2010 zaplanowano 50 mln GBP (81 mln USD).

Wczoraj gen. David H. Petraeus, dowódca U.S. Central Command podał informacje, dotyczące pomocy amerykańskiej. Jeszcze w 2006 wartość bezpośrednich donacji wyniosła 10 mln USD. Jednak już w 2009 wzrosła do 70 mln USD. Środki te zostały przeznaczone przede wszystkim na zakup radiostacji, części zamiennych do śmigłowców, samochodów ciężarowych i systemów szkoleniowych.

W bieżącym roku wartość donacji zostanie podwojona, do przynajmniej 150 mln USD. Oznacza to, że łączna wartość pomocy przekroczy 220 mln USD. Z wcześniejszych wypowiedzi wiadomo, że duża część tej kwoty zostanie przeznaczona na stworzenie i wyszkolenie elitarnej jednostki antyterrorystycznej jemeńskiej policji.

Powiązane wiadomości


Drukuj Góra