Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ograniczenia w lataniu F-35I

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 07 stycznia 2023

Według Jerusalem Post, USA wymogły na Izraelu zakaz latania samolotami bojowymi stealth F-35I Adir przez pilotów z zagranicznymi paszportami. Chcą w ten sposób chronić bezpieczeństwo informacji o nowoczesnych technologiach użytych przy ich budowie. Ma to zabezpieczyć interesy amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Samolot bojowy stealth F-35I Adir w bazie Nevatim, na południowy wschód od Beer-Szeby / Zdjęcie: IDF

Izraelskie wojska lotnicze miały zgodzić się na żądanie Departamentu Obrony i służb specjalnych USA. W efekcie zrezygnowały z przydzielania pilotów z podwójnym obywatelstwem do jednostek wyposażonych w F-35I (11 izraelskich F-35I uziemionych, 2022-12-26). Izrael zamówił 50 samolotów tego typu (z opcją na 25 kolejnych) dla 3 eskadr bojowych.

Naciski USA na Izrael związane z bezpieczeństwem informacji dotyczą nie tylko F-35I. Amerykanie próbowali także zakazać izraelskim wojskowym używania samochodów produkowanych w Chinach. Twierdzili, że ich systemy elektroniczne mogą przechwytywać poufne informacje z telefonów komórkowych, przydatne dla chińskiego wywiadu. Ostatecznie jednak osiągnięto kompromis – poufne dane przesyłane są do chronionego i bezpiecznego systemu izraelskiej chmury.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.