Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Maroko rozszerza możliwości w Kosmosie

Astronautyka, Strategia i polityka, 08 stycznia 2023

Maroko zdecydowało o zwiększeniu liczby satelitów obserwacyjnych na orbitach wokółziemskich. Trwa proces wyboru dostawców potrzebnego sprzętu. Powinien on nastąpić w najbliższych miesiącach.

Program kosmiczny Maroka jest realizowany przez Królewski Ośrodek Teledetekcji Kosmicznej (Royal Centre for Remote Space Sensing, RCRSS). Współpracuje on ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Hiszpanią i Francją. Od 2019 rozpoczął również współpracę z agencją kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z Arabską Unią Astronomii i Nauk Kosmicznych. Maroko, jeden z liderów w Afryce w tej dziedzinie, już wcześniej polegało na ZEA przy opracowywaniu strategii kosmicznej, ucząc się na ich doświadczeniach.

Maroko umieściło na orbicie pierwszego satelitę obserwacyjnego nowej generacji 8 listopada 2017. Może on wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 50 cm. Królestwo zakupiło wcześniej od Francji dwa satelity typu Pleiades za ok. 500 mln euro. Ośrodek kontrolujący jego pracę zlokalizowano w pobliżu lotniska w Rabacie / Ilustracja: Thales Alenia

W 2021 Maroko zdecydowało, że musi zmodernizować swoje zdolności kosmiczne. Do tego roku obejmowały one dwa satelity obserwacyjne do misji bezpieczeństwa. Zostały one wystrzelone w 2001 i 2018. Inny satelita, zbudowany przez Thales Alenia, został wystrzelony w listopadzie 2017 przez rosyjską rakietę nośną – oficjalnie na potrzeby badań cywilnych, takich jak kontrola pogody, klimatu i upraw rolnych. W marcu 2022 Maroko zawarło umowę o współpracy w eksploracji Kosmosu z Izraelem.

Pierwotny program kosmiczny Maroka rozpoczął się w 1989, a jego celem było rozwijanie możliwości obserwacyjnych dla podmiotów rządowych i prywatnych, w tym dla środowiska akademickiego. W ramach RCRSS realizowane są różne programy badawcze, takie jak teledetekcja, eksploracja kosmosu, technologie medyczne, cyberbezpieczeństwo, a także prawo międzynarodowe i badania dotyczące kwestii etycznych i moralnych w kontekście Kosmosu. Maroko postrzega swój program kosmiczny jako jeden z najważniejszych czynników przyspieszających rozwój lokalnej gospodarki w różnych obszarach, w tym edukacji, rolnictwie, obronności i lotnictwie.

W ciągu ostatnich 10 lat wielu studentów zostało wysłanych z Maroka do USA i Francji. Zdobywali tam specjalistyczną wiedzę w zakresie eksploracji Kosmosu, z którą wracali do kraju. Maroko zamierza w najbliższym czasie produkować części do silników, samolotów i satelitów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.