Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła nowy projekt mający na celu ulepszenie technologii automatycznego namierzania celów, a także rozpoznawania i identyfikacji zagrożeń (ATRIT, Automatic Target/Threat Recognition, Identification and Targeting for land systems). Ma to być innowacyjne podejście do zwiększenia skuteczności żołnierzy i systemów uzbrojenia w walce. Prym w pierwszej fazie wieść będą Niemcy, a duży wkład wniosą Francja, Grecja, Holandia, Polska i Norwegia.
Pracami kierować będzie konsorcjum, na którego czele stoi niemiecki Rheinmetall współpracujący z IABG, Safranem i Thalesem z Francji, ISD SA z Grecji, TNO i Thalesem z Holandii, Rheinmetallem z Norwegii i PCO S.A. z Polski. W ich dyspozycji znajdzie się dość skromny budżet w wysokości 2 mln EUR na 18 miesięcy.
Decyzja ta stanowi pierwszy krok w serii projektów ATRIT, których ostatecznym celem jest opracowanie i przetestowanie fizycznych demonstratorów w odpowiednich środowiskach w latach 2024-2026 (II faza). Automatyczne rozpoznawanie celów/zagrożeń, identyfikacja i namierzanie celów dla systemów lądowych ma pomóc żołnierzom sił zbrojnych w wykrywaniu, śledzeniu, ustalaniu priorytetów i inteligentnemu wybieraniu celów. Z opracowanych rozwiązań będą mogły korzystać załogi pojazdów czy piechurzy operujący w drużynach poza pojazdem. EDA zastrzegła jednak, że opracowana technologia nie wyłączy człowieka z łańcucha decyzyjnego, zwłaszcza w ostatniej fazie wyboru i likwidacji celu.
Dzięki integracji z systemami kierowania ogniem pojazdy załogowe i bezzałogowe mają być w stanie namierzać, identyfikować i atakować cele co najmniej 3 razy szybciej niż obecnie. Opracowywane rozwiązania mają bazować na algorytmach sztucznej inteligencji. Poprawie ma ulec świadomość sytuacyjna operatorów uzbrojenia i załóg poprzez szybszą identyfikację sojuszników i przeciwników na polu bitwy, zdolność do oceny potencjalnych zniszczeń i redukcji zniszczeń ubocznych. Szczególne znaczenie będzie to mieć w przypadku celowania poza zasięgiem wzroku (BLOS) dla artylerii czy działań wojskowych w terenie zurbanizowanym (MOUT).
Jako projekt kategorii B inicjatywa jest współfinansowana przez państwa członkowskie i nie wyklucza się jej rozszerzania na kolejnych członków. W pierwszej fazie ATRIT będzie dążyć do zdefiniowania wymagań i zaprojektowania architektury systemu zdolnego do identyfikacji i kategoryzowania celów wojskowych oraz odpowiadającego za usprawnianie wykrywania i identyfikowania zagrożeń, w tym na podstawie zachowania obiektów na polu bitwy (Demonstrator technologii UAS 100, 2021-07-09).