Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wrak USS Albacore zidentyfikowany

Historia, Marynarka wojenna, 17 lutego 2023

Naval History and Heritage Command (NGGC) opublikowało komunikat potwierdzający identyfikację podwodnego wraku nieopodal Hokkaido jako amerykańskiego okrętu podwodnego USS Albacore (SS 218) typu Gato z okresu II wojny światowej.

Zdjęcie wraku USS Albacore wykonane przez zespół badawczy z Uniwersytetu Tokijskiego

Do identyfikacji jednostki wykorzystano informacje i zdjęcia dostarczone przez zespół dr Tamaki Ury z Uniwersytetu Tokijskiego. Zdjęcia wraku zostały wykonane za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. Warunki badań były trudne z powodu słabej widoczności i silnych prądów. Mimo to udało się uwiecznić charakterystyczne cechy OP typu Gato z końca 1944.

Udokumentowano na fotografiach modyfikacje wprowadzone na USS Albacore przed ostatnim patrolem. Była to antena i maszt radaru SJ, rząd otworów wentylacyjnych wzdłuż górnej części kadłuba lekkiego i brak płyt stalowych wzdłuż górnej krawędzi obudowy kiosku.

USS Albacore w czasie służby zatopił 10 jednostek pływających przeciwnika na pewno i kolejne 3 przypuszczalnie / Zdjęcia: US Navy

USS Albacore został zbudowany przez stocznię Electric Boat Company w Groton i przyjęty do służby 1 czerwca 1942. W czasie służby odbył 11 patroli bojowych na Pacyfiku i zatopił 10 jednostek pływających przeciwnika, co zostało potwierdzone. 3 kolejne możliwe zatopienia nie zostały jeszcze potwierdzone. Wśród zatopionych przez SS 218 okrętów znalazł się m.in. japoński lotniskowiec Taiho i lekki krążownik Tenryu.

OP wraz z 60-osobową załogą zatonął najprawdopodobniej 7 listopada 1944 po wpadnięciu na japońską minę w pobliżu Hokkaido. 21 grudnia 1944 Amerykanie zakładali utratę jednostki, zaś z listy okrętów US Navy został formalnie skreślony 30 marca 1945.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.