Szef resortu obrony poinformował w mediach społecznościowych o prewencyjnym rozpoczęciu rozbudowy zabezpieczeń na granicach z Rosją i Białorusią. Pierwsze umocnienia – mające być elementem strategii obrony i odstraszania – trafiły w rejon granicy z obwodem kaliningradzkim. Ich rozmieszczenie należy wiązać z rosnącym napięciem na linii Warszawa – Moskwa i Warszawa – Mińsk.
Na opublikowanych zdjęciach można zauważyć jedynie betonowe i stalowe zapory postawione na drodze, mające uniemożliwić przejazd pojazdów. Wskazuje to, że będzie to jedynie symboliczne i łatwe do ominięcia zabezpieczenie, które może spełniać funkcję wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Zapory stalowe przygotowują wojskowi remontowcy z Warsztatów Technicznych.
Dla porównania, przykładem kompleksowego zabezpieczenia terenu do obrony są zapory inżynieryjne SZ Ukrainy na granicy z Białorusią. Tam zapory stalowe i betonowe jedynie uzupełniają cały system umocnień. Oprócz nich ochrona granicy jest wzmacniana przez system okopów, hesco bastiony, rowy przeciwczołgowe, wyburzenia dróg i mostów, a także pola minowe (Ruszyła budowa zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim, 2022-11-04).