Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Los Angeles zakończył służbę

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 stycznia 2010

23 stycznia odbyła się uroczystość opuszczenia flagi na najstarszym atomowym okręcie podwodnym klasy Los Angeles - USS Los Angeles.

</span>Zdjęcie: US Navy - Jeffrey Wells

Uroczystość, na którą nie dopuszczono cywilnej publiczności, odbyła się w porcie San Pedro. Wziął w niej udział 74-letni John Christensen, pierwszy dowódca USS Los Angeles (SSN 688). Teraz okręt zostanie przetransportowany do Puget Sound Naval Ship Yard w Bremerton, gdzie będzie z niego wymontowany reaktor atomowy i inne instalacje, a kadłub trafi na złom.

W składzie US Navy pozostaną jeszcze 44 okręty podwodne klasy Los Angeles. Na większości z nich trwają prace serwisowe i modernizacyjne. Warty 635 mln USD kontrakt na obsługę techniczną okrętów podwodnych klasy Los Angeles i Seawolf otrzymał w połowie listopada 2009 Northrop Grumman.

Okręt podwodny USS Los Angeles wszedł do służby w 1976. Miał być eksploatowany przez 30 lat, ale potrzeby operacyjne US Navy spowodowały, że okres służby wydłużono o kilka lat. Okręt krótko operował na Morzu Śródziemnym, a później przydzielono go do Floty Pacyfiku. Jego bazą było Pearl Harbor. W ciągu 32 lat USS Los Angeles wykonał 17 długotrwałych rejsów bojowych.

Okręt był uzbrojony w 4 wyrzutnie torpedowe i 12 pionowych wyrzutni pocisków samosterujących Tomahawk i Harpoon. Dane techniczne okrętów podwodnych klasy Los Angeles są tajne. Nieoficjalnie podaje się, że rozwijają one prędkość 30-33 węzłów i mogą się zanurzać na głębokość do 200-290 m.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.