Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja szkoli lotników ukraińskich

Lotnictwo wojskowe, Konflikty zbrojne, Ćwiczenia, Obrona powietrzna, 23 marca 2023

Resort obrony Francji przyznał, że na jej terytorium są szkoleni lotnicy ukraińscy. Jednak nie – jak twierdziły media – w lotach na Mirage 2000, a głównie w obronie przed pociskami przeciwlotniczymi i w przetrwaniu po zestrzeleniu. Poinformował o tym gen. Yann Gravethe, pełniący obowiązki dyrektora ds. informacji i komunikacji ministerstwa (DICoD). Powiedział, że kurs przetrwania jest realizowany w Ośrodku szkolenia w zakresie przetrwania i ratownictwa (CFSS, Centre de formation à la survie et au sauvetage) w BA 120 w Cazaux. Po części teoretycznej kończy się on fazą praktyczną, trwającą 48 godzin.

Wcześniej Le Figaro podawało, że ok. 30 ukraińskich lotników szkoli się we Francji w lataniu na Mirage 2000C. Przyspieszone przeszkolenie miałoby się odbywać w Mont-de-Marsan i w Nancy. Ukraińcy mieliby być szkoleni, aby móc latać na francuskich myśliwcach, gdyby została podjęta decyzja polityczna o ich przekazaniu Ukrainie.

Zdjęcie: MdA – CFSS

Podczas ostatniego przesłuchania w Zgromadzeniu Narodowym minister Sił Zbrojnych Sébastien Lecornu stwierdził, że dostawa Mirage 2000C na Ukrainę nie jest politycznym tabu. Zdaniem ministra, byłoby to jednak przedsięwzięcie trudne technicznie i operacyjnie. Wymagałoby trwającego kilka miesięcy przeszkolenia pilotów i techników. Na samej Ukrainie potrzebne byłoby stworzenie skomplikowanej infrastruktury i zapewnienie dostaw części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Lecornu ocenił, że obecnie Ukraina potrzebuje przede wszystkim zdolności w zakresie obrony powietrznej, a także dostaw amunicji, w szczególności artyleryjskiej kalibru 155 mm. Uzupełniając wypowiedź ministra, gen. Gravêthe przypomniał, że Francja dostarczyła Ukrainie dwa systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Crotale NG, wycofane z inwentarza Sił Lotniczo-Kosmicznych (l’armée de l’Air & de l’Espace). Teraz przygotowuje się do dostawy systemu ziemia-powietrze (SAMP/T lub Mamba) średniego zasięgu. Odbywa się to we współpracy z Włochami, gdzie szkolą się ukraińscy operatorzy.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.