Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

KRLD testuje pojazd podwodny z głowicą jądrową

Ćwiczenia, Nowe technologie, Bezzałogowce, Strategia i polityka, 24 marca 2023

KRLD poinformowała, że od 21 do 23 marca 2023 testowała strategiczny kompleks podwodny z głowicą jądrową Haeil (Tsunami). Ma on atakować zgrupowania okrętów i duże porty morskie. Pojazd przypomina torpedę i jest odpowiednikiem rosyjskiego systemu Posiejdon. Różni się od niego wielkością (z ujawnionych zdjęć wynika, że jest mniejszy) i napędem (konwencjonalnym wobec atomowego), a także sposobem transportu (holowanie za okrętem nawodnym wobec dużego okrętu podwodnego w przypadku konstrukcji rosyjskiej).

Przewodniczący Kim Dzong Un zapoznaje się ze strategicznym kompleksem podwodnym z głowicą jądrową Haeil / Zdjęcie: Twitter – KCNA

Według oficjalnego komunikatu, prace nad Haeil trwają od 2012. W ciągu ostatnich 2 lat prototypy pojazdu miały przejść ponad 50 testów, które zweryfikowały niezawodność i zdolność do skrytego ataku. 29 razy testy nadzorował osobiście Kim Dzong Un.

Podobnie było w przypadku najnowszego testu, gdy Haeil pozostawał pod wodą 59 h 12 min., krążąc na głębokości 80-150 m. Pojazd operował u wybrzeży Liwon w prowincji South Hamgyong. Poruszał się po torze owalnym i ósemkowym pod powierzchnią Morza Wschodniokoreańskiego. Ostatecznie, w drugiej połowie 23 marca dotarł do celu na wodach Zatoki Hongwon, który symulował port stanowiący cel. Wówczas jego testowa głowica eksplodowała pod wodą.

Strategiczny pocisk manewrujący typu Hwasar-2 w czasie ćwiczeń prowadzonych w ostatnich dniach przez siły zbrojne KRLD / Zdjęcie: Twitter – KCNA

Biuro Polityczne KC północnokoreańskiej partii komunistycznej zostało po raz pierwszy poinformowane o postępach prac nad systemem podwodnej nuklearnej strategicznej broni ofensywnej w październiku 2021. Stało się to na Wystawie Osiągnięć w Rozwoju Obronności Państwa Samoobrona – 2021. Raport przedstawiono na jej części zamkniętej.

W czasie ćwiczeń prowadzonych przez wojska KRLD testowano także strategiczne pociski samosterujące mogące przenosić głowice jądrowe. Testowano nie tylko same pociski, ale także procedury poświadczania rozkazu ataku jądrowego. Przećwiczono także sposoby prowadzenia działań bojowych przez strategiczne jednostki rakietowe.

Strategiczny pocisk manewrujący typu Hwasar-2 w czasie ćwiczeń prowadzonych w ostatnich dniach przez siły zbrojne KRLD / Zdjęcie: Twitter – KCNA

W ćwiczeniach użyto po dwa strategiczne pociski manewrujące typu Hwasar-1 i Hwasar-2 (hwasar to strzała). Wystrzelono je z okolic wioski Chakdo w pobliżu miasta Hamhung w prowincji Południowy Hamgiong. Pociski leciały nad Morzem Wschodniokoreańskim, odpowiednio, przez 7557-7567 sekund i 9118-9129 sekund po trajektorii owalnej i w kształcie ósemki, symulując dystans 1500 km i 1800 km. Zmieniały przy tym wysokość lotu i wykonywały gwałtowne manewry, by uniknąć ognia obrony powietrznej przeciwnika. Wszystkie cztery pociski trafiły w zaplanowane miejsca. Wybuchy nastąpiły na wysokości ok. 600 metrów nad celami, by osiągnąć maksymalną skuteczność ładunków symulujących głowice jądrowe. Testowano przy tym różne typy zapalników i urządzeń sterujących wybuchem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.