Ministerstwo obrony Japonii ogłosiło podpisanie 4 kontraktów z Mitsubishi Heavy Industries dotyczących dostaw i rozwoju uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ich łączna wartość to 380 mld JPY (ok. 12 mld PLN). Stawianie na broń o dużym zasięgu jest efektem rosnącego napięcia w regionie, a także rosyjską inwazją na Ukrainę. Wpisuje się też w plan rozwoju obronności ogłoszony w grudniu 2022.
Pierwsza umowa dotyczy dalszej produkcji seryjnej nowej odmiany pocisków przeciwokrętowych Type 12. Nie ujawniono liczby zamawianej amunicji. Ma ona być przeznaczona dla wyrzutni lądowych. Początkowo Type 12 miały zasięg 200 km w przypadku wystrzelenia z lądu. W wersji okrętowej i lotniczej zasięg to 400 km. Nowa wersja pocisków lądowych prawdopodobnie będzie miała wyrównany zasięg z pociskami lotniczymi i morskimi. Produkcja udoskonalonych Type 12 ma ruszyć jeszcze w tym roku a dostawy przewidziano w latach 2026-2027.
Druga umowa zakłada dalszy rozwój nowej wersji pokpr Type 12 do stosowania na różnych nosicielach (lądowych, morskich i powietrznych). Ma ona mieć większe możliwości, w tym wydłużony zasięg, początkowo do 900 a docelowo do nawet 1500 km. Prace nad nią ruszyły 2021 a ich zakończenia należy się spodziewać w 2027.
Japończycy zlecili MHI dalsze opracowywanie produkowanych seryjnie pojazdów hipersonicznych. Uzbrojenie tej klasy ma być przeznaczone do obrony wysp. Przygotowania do produkcji mają ruszyć w tym roku. W latach 2026-2027 mają zaś wejść do służby. Nie wiadomo jednak jaki będzie ich zasięg i w jaki sposób będą one przenoszone.
Ostatnia z umów zakłada dotyczy uruchomienia prac nad pociskami manewrującymi odpalanymi z okrętów podwodnych. Ich rozwój ma się zakończyć w 2027. Szczegóły na temat pocisków nie są znane.