Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Falcon Heavy wyniósł ViaSat-3

Astronautyka, 01 maja 2023

Wczoraj, 30 kwietnia 2023 z Launch Complex 39A w Ośrodku Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon Heavy. Na jej pokładzie znajdował się duży satelita telekomunikacyjny ViaSat-3 i dwa mniejsze – Arcturus i G-Space 1. Falcon Heavy, po odpaleniu 27 silników Merlin o łącznym ciągu 22,82 MN, poleciał na wschód po trajektorii typowej dla startów satelitów geostacjonarnych. Satelity trafiły na zaplanowane orbity na wysokości 35 786 km, po wykonaniu szeregu manewrów przez górny stopień rakiety.

Rakieta nośna SpaceX Falcon Heavy startuje z satelitą ViaSat-3 z ośrodka na przylądku Canaveral, 30 kwietnia 2023 / Zdjęcie: SpaceX

Wczorajsza misja Falcon Heavy była szóstą w jego historii, a drugą w 2023 (Misja Falcon Heavy z satelitami USSF, 2023-01-16). Pierwotnie była zaplanowana na 18 kwietnia. Jednak problemy techniczne spowodowały konieczność wymiany dwóch silników pierwszego stopnia rakiety. W kolejnym terminie, 26 kwietnia start nie odbył się z powodu złej pogody. 28 kwietnia misję odwołano na niecałą minutę przez zaplanowaną godziną startu.

Głównym ładunkiem misji był ViaSat-3 America. To pierwszy z trzech nowych geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych tego typu. Mają one zapewnić niemal nieprzerwane globalne usługi szerokopasmowe dla 99% zaludnionego świata.

Każdy satelita ViaSat-3 ma masę ok. 6 tys. kg. Operują one w paśmie Ka. Są wyposażone w jeden z największych reflektorów, jakich kiedykolwiek użyto. Konstrukcja z kompozytu węglowo-polimerowego zostanie umieszczona na końcu wysięgnika wywodzącego się z tego, który rozłożył osłonę przeciwsłoneczną Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

Satelita ViaSat-3 został zbudowany w zakładzie Boeinga w El Segundo w Kalifornii. Powstał na bazie platformy 702MP. Wysłano go na Florydę na pokładzie ukraińskiego samolotu transportowego An-124.

ViaSat-3 jest wyposażony w 8 paneli słonecznych, które łącznie mogą generować około 25 kW. Panele będą miały rozpiętość 43,9 m. To mniej więcej jedną trzecią rozpiętości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

System zasilania i reflektor umożliwią konstelacji ViaSat-3 uzyskanie przepustowości do 3 Tb. To 500-600% przepustowości sieci ViaSat sprzed tego roku. Satelity mają funkcjonować przez co najmniej 15 lat.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.