Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

XV Bal Lotników i Polskiej Obronności

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo cywilne, 07 lutego 2010

Nad ranem zakończył się XV Bal Lotników i Polskiej Obronności, na którym uhonorowano najlepszych polskich lotników i żołnierzy. Uczestnicy Balu zebrali 34,3 tys. zł na cel charytatywny.

</span>Organizatorzy i przedstawiciele sponsorów XV Balu Lotników i Polskiej Obronności / Zdjęcie: Tadeusz Żamojta<span>

Bal zorganizowała Agencja Lotnicza Altair - wydawca Skrzydlatej Polski, przy wsparciu Krajowej Rady Lotnictwa, Dowództwa Sił Powietrznych i Aeroklubu Polskiego oraz Fundacji Otwartych Serc im. Bogusi Nykiel-Ostrowskiej. Wśród 480 gości byli posłowie, generałowie, szefowie przedsiębiorstw, lotnicy i żołnierze z całej Polski. Świat polityki reprezentowali posłowie Ludwik Dorn z Polski Plus, Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Dariusz Seliga z Prawa i Sprawiedliwości.

</span>Plansza przed Hotelem Jan III Sobieski - Tarcza Polski Bumaru

Bal prowadzili Krzysztof Grzesiowski z PR i Marta Kielczyk z TVP. W imieniu organizatorów gości powitali: prezes Krajowej Rady Lotnictwa Mieczysław Majewski, dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Andrzej Błasik, prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula, redaktor-senior Skrzydlatej Polski Henryk Kucharski oraz prezes Fundacji Otwartych Serc Tadeusz Milanowski. Posłanie od Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego odczytał Lech Pietrzak.

</span>Redaktor naczelny RAPORT-wto, Grzegorz Hołdanowicz oraz dwaj Jarosławowie - Bąder i Budzisz z NFoW, przedstawiają zwycięzców plebiscytu internetowego

Już po raz drugi na Balu wręczono wyróżnienia Niezależnego Forum o Wojsku, które reprezentowali Jarosław Bąder i Jarosław Budzisz. W internetowym głosowaniu tytuł Żołnierza Roku 2009 otrzymał - drugi rok z rzędu - gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak. Tytuł Przyjaciela Wojska 2009 otrzymała posłanka Izabela Sierakowska, która z powodu złego stanu zdrowia nie mogła przybyć na Bal. Z kolei tytuł Fatum Roku 2009 przypadł gen. bryg. Grzegorzowi Sodolskiemu, dyrektorowi Departamentu Budżetowego MON. Laureat tej kategorii nie jest zapraszany na Bal.

</span>Żołnierz Roku 2009, gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak

Następnie wręczono wyróżnienia Lotnikom Roku 2009 - wyróżniającym się 6 lotnikom wojskowym z Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Wyróżnieni otrzymali specjalne statuetki od organizatorów Balu i nagrody rzeczowe - superlekkie laptopy. O idei nagrody mówił dowódca Sił Powietrznych, gen. broni pilot Andrzej Błasik.

</span>Lotnicy wojskowi roku 2009 z dowódcą Sił Powietrznych, gen. broni pil. Andrzejem Błasikiem (w środku), oraz Tadeuszem Milanowskim, Henrykiem Kucharskim i Wiesławem Staniszewskim

Pilotem roku z SP został mjr pil. Grzegorz Ślusarz, który w 2009 wylatał 209 godzin na myśliwcu F-16. Jego nalot życiowy wynosi 1300 godzin, w tym ponad 400 godzin na F-16. Technik roku z SP to st. sierż. Krzysztof Papuga z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W 2009 F-16, który jest pod jego opieką wylatał ponad 200 godzin. Pilotem roku z WL został kpt. pil. Jacek Cieślik z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim. Jego nalot życiowy to 1580 godzin. Technikiem roku z WL został mł. chor. Piotr Gliwa latający i obsługujący śmigłowce W-3 Sokół i Mi-17. Jego nalot wynosi 1300 godzin, w tym 140 w 2009. Z kolei Pilotem roku z MW został kpt. pil. Mariusz Dawidczyk - dowódca klucza w 28. eskadrze lotnictwa MW. Jego życiowy nalot wynosi 2039 godzin, w tym 1700 na śmigłowcach bojowych (w 2009 - 105 h). Technik roku 2009 z MW to kpt. Romuald Polański, szef techniki naziemnej w 30. el MW. Jego nalot wynosi 1250 godzin.

</span>Lotnicy sportowi roku 2009 z prezesem Aeroklubu Polskiego, Jerzym Makulą, Tadeuszem Milanowskim i Henrykiem Kucharskim

Nagrody i dyplomy laureatom Złotej Dziesiątki najlepszych sportowców lotniczych roku 2009 według klasyfikacji Skrzydlatej Polski wręczali redaktor-senior Skrzydlatej Polski, Henryk Kucharski i prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, w tym komputery, aparaty fotograficzne, systemy nawigacji satelitarnej i - nagrodę główną - traktor ogrodowy, a także torty ufundowane przez Wiesława Staniszewskiego, wiceprzewodniczącego Fundacji Otwartych Serc.

</span>Najlepszy sportowiec lotniczy 2009, Krzysztof Wieczorek z nagrodą główną - traktorem ogrodowym

Tegorocznymi laureatami zostali: 1. Krzysztof Wieczorek, 2. Sebastian Kawa, 3. Tomasz Kudaszewicz, 4. Alojzy Dernbach, 5-6. Janusz Centka i Marek Szumski, 7. Jędrzej Skłodowski, 8. Leszek Małmyga, 9. Stanisław Kubit i 10. Edward Wowry.

</span>Gen. Andrzej Błasik i Tomasz Hypki wręczają symboliczny czek płk. Januszowi Chwiejczakowi / Zdjęcia: Dariusz Gilewski

Aukcję charytatywną poprowadził wiceprezes AL Altair Wojciech Łuczak. Kilkadziesiąt przedmiotów ofiarowanych przez dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, artystów i sponsorów przyniosło aż 34300 zł.

Po zakończeniu aukcji i podliczeniu jej efektów, dowódca Sił Powietrznych i prezes AL Altair Tomasz Hypki wręczyli symboliczny czek przedstawicielowi Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kuturalnego SWAT, Januszowi Chwiejczakowi, Dziekanowi Korpusu Oficerów Sił Powietrznych. Pieniądze zostaną przekazane żołnierzowi Sił Powietrznych z Powidza na wsparcie leczenia jego dzieci.


Drukuj Góra