Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

60. Lot Południowo-Zachodniej Polski

Lotnictwo cywilne, Sporty lotnicze, 15 maja 2023

W sobotę, 13 maja 2023, o 17:00 w hangarze samolotowym na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki.

Najlepsi piloci 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (od lewej): Kamil Wieczorek (drugie miejsce), Michał Wieczorek (pierwsze miejsce) i Marcin Chrząszcz (trzecie miejsce)

W zawodach zwyciężył Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, drugie miejsce zajął Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, trzecie Marcin Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, czwarte Krzysztof Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, a piąte Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego.

Podczas ceremonii wręczono też nagrodę dla najlepszej kobiety, którą otrzymała Esther Rimensberger ze Szwajcarii, dla najlepszego amatora, czyli osoby, która nigdy nie była klasyfikowana w Samolotowym Pucharze Polski w Lataniu Precyzyjnym, którą otrzymał Paweł Gaudyn, dla najmłodszego zawodnika, którą otrzymał Kacper Ludwiczak i dla najlepszego juniora, którą otrzymał Konrad Partyka. Dodatkowo Michałowi Wieczorkowi przyznano nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego, ufundowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W piątek po południu rozegrana została konkurencja precyzyjnych lądowań

Zawody, w których wzięło udział 20 pilotów, były rozgrywane od 11 do 13 maja 2023. Otwarcie zawodów nastąpiło w czwartek o 20:30. W piątek do południa rozegrano pierwszą konkurencję nawigacyjną, a po 16:00 konkurencję precyzyjnych lądowań. W sobotę rozegrana została natomiast druga konkurencja nawigacyjna.

Starty i lądowania do wszystkich konkurencji odbywały się na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

W sobotę, między 13:00 a 17:00 w przestrzeni między hangarami samolotowym a szybowcowym Aeroklub Krakowski przygotował różne atrakcje dla rodzin z dziećmi i wszystkich sympatyków lotnictwa, w tym prezentację modeli szybowców i samolotów organizowaną przez Sekcję Modelarską AK i stoisko partnerskie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Starty i lądowania do wszystkich konkurencji rozgrywanych podczas 60. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki odbywały się na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki jest najstarszą na świecie nadal rozgrywaną imprezą sportu samolotowego. Pierwsze zawody odbyły się w 1929, czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Zawody upamiętniają wybitnego polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirkę.

Zawody są zaliczane do rankingu Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym i otwarły stawkę tegorocznej edycji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.