Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty kontra Kinżały

Konflikty zbrojne, Obrona powietrzna, Strategia i polityka, 17 maja 2023

Ukraina w ostatnich tygodniach wprowadziła do walk dwie baterie (dywizjony) systemów obrony powietrznej MIM-104 Patriot. Jako pierwsza za operacyjną została uznana, 19 kwietnia 2023, jednostka dostarczona przez Niemcy i Holandię. Tydzień później do walki weszła bateria przekazana przez USA, uzbrojona m.in. w przeciwpociski PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative), zdolne do niszczenia taktycznych rakiet balistycznych. Jej komponenty rozmieszczono w Kijowie, w dzielnicy Żulany, gdzie znajduje się jeden z kijowskich portów lotniczych..

Ok. 3:30 nad Kijowem można było zobaczyć smugi kondensacyjne wytworzone przez ponad 30 przeciwpocisków Patriot. Na podstawie nagrania trudno jednak ocenić ich skuteczność / Zdjęcie: Twitter

Wczoraj, 16 maja 2023 ok. 3:30 w nocy Kijów został po raz kolejny (według władz miasta, po raz ósmy w maju br.) zaatakowany przez Rosjan z wykorzystaniem pocisków samosterujących Kalibr (9), rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M (3) i 6 pocisków hiperdźwiękowych Kinżał (Kindżał) oraz co najmniej 6 bojowych bezzałogowców Shahed-131/136. Wspierały je 3 rozpoznawcze bsl Orłan. Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, celami były obiekty wojskowe, w tym punkty dowodzenia oraz magazyny uzbrojenia i amunicji. Rosjanie twierdzą, że trafili wszystkie wyznaczone obiekty. Z kolei Ukraińcy podają, że zniszczyli wszystkie atakujące pociski i bezzałogowce, w tym Kinżały.

Rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu twierdzi, że tej nocy nie zostało użytych tyle Kinżałów, ile Ukraińcy mieliby zniszczyć. Według niego, WKS FR użyły tylko 2 pociski tego typu. Oba miały trafić wyznaczone cele, w tym punkt dowodzenia i naprowadzania amerykańskiej baterii Patriotów (Engagement Control Station, ECS).

Według innej wersji, opublikowanej oficjalnie przez MO FR, trafiony miał zostać radar. Jednocześnie Kinżał zniszczył lub uszkodził 5 wyrzutni Patriot. Bateria nie miała się czym bronić po wystrzeleniu wszystkich pocisków.

Po zakończeniu kanonady Patriotów na nagraniu z kamery przemysłowej można zobaczyć dwa wybuchy w miejscu skąd startowały przeciwpociski. Miały to być efekty trafień przez hiperdźwiękowe Kinżały / Zdjęcie: Twitter

Z opublikowanego w Internecie nagrania wynika, że ukraińskie wyrzutnie Patriot w ciągu kilkudziesięciu sekund wystrzeliły 31-32 przeciwpociski. Nie widać jednak skutków ich ognia. Na tym samym nagraniu można natomiast zobaczyć dwa wybuchy w miejscach, skąd prowadzono ogień. Rosjanie twierdzą, że trafiony obiekt został zniszczony, a Ukraińcy i Amerykanie, że jedynie uszkodzony. W obu przypadkach można uznać, że bateria została obezwładniona, bo wyrzutnie nie mogą skutecznie funkcjonować bez ECS lub radaru.

Lokalne media podają, że w ataku na stanowisko Patriotów zginęło 5 żołnierzy. 2 z nich miało być instruktorami z NATO.

Ukraińcy twierdzą, że po raz pierwszy pocisk H-47M2 Kinżał zestrzelili 4 maja 2023. Tego dnia miał tego dokonać przeciwpocisk z wyrzutni Patriot. Ukraiński portal Defense Express opublikował wówczas zdjęcia mające przedstawiać szczątki Kinżała. Ich analiza pokazuje jednak, że mógł to być pocisk innego typu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.