Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie zajęli Bachmut

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, 21 maja 2023

Wczoraj, 20 maja 2023 Rosjanie ogłosili zajęcie całego terytorium miasta Bachmut (według nomenklatury rosyjskiej – Artiemowska). Poinformował o tym szef CzWK (prywatnego przedsiębiorstwa wojskowego) Wagner Jewgienij Prigożin. Według niego, ostatnim zdobytym w mieście budynkiem był wieżowiec Samoliot.

Według Prigożina, jednostki CzWK Wagner będą teraz porządkować miasto. Później mają przekazać jego teren regularnym jednostkom rosyjskich sił zbrojnych. Takie jednostki walczą na flankach miasta, odpierając kontrataki ukraińskie.

Wielomiesięczne walki o Bachmut zamieniły miasto w morze gruzów / Zdjęcie: Twitter – DAlperovitch

Walki w okolicach Bachmutu rozpoczęły się latem 2022. Atak na samo miasto Rosjanie przypuścili w październiku ubiegłego roku. Po raz pierwszy zdobycie Bachmutu Prigożin ogłosił 2 kwietnia 2023, gdy na budynku administracji miasta zawisła rosyjska flaga.

Ukraińcy zaprzeczają całkowitej utracie kontroli nad miastem. Wiceminister obrony Ukrainy, Anna Maljar stwierdziła, że Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) kontrolują obiekty infrastrukturalne i przemysłowe w rejonie wieżowca Samoliot. Podobne informacje przekazują przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według wielu analityków, Bachmut nie ma ważnej roli strategicznej. Sens walki o miasto wyjaśnił minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu. Według niego, kontrola nad nim pozwoli rosyjskim siłom zbrojnym posunąć się w głąb Ukrainy. Rosyjscy komentatorzy twierdzą, że zakończenie walk o Bachmut może odegrać kluczową rolę w losach ukraińskiego zgrupowania w Awdijiwce, skąd ostrzeliwany jest Donieck. Dominacja nad rejonem Bachmutu pozwoliłaby Rosjanom przejąć kontrolę nad drogą do Kramatorska, a stamtąd dalej do Słowiańska, co przecięłoby donieckie zgrupowanie SZU na dwie części.

Jednocześnie sekretarz obrony USA Lloyd Austin, mówił o bardziej symbolicznym niż strategicznym znaczeniu miasta. Podobną opinię wyrażają niektórzy eksperci. Oceniają oni, że początkowo rejon Bachmutu nie miał dużego znaczenia, ale uzyskał je, ponieważ obie strony nieustannie przerzucały tam nowe siły. Z jednej strony miasto nabrało znaczenia symbolu, a z drugiej na walki o nie poświęcono dużo wysiłku, który szkoda byłoby zmarnować.

Warto dodać, że ostatnie tygodnie bitwy odbywały się w warunkach powtarzających się informacji o przygotowywanej przez Ukraińców kontrofensywie. 15 kwietnia premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że rozpocznie się ona w najbliższym czasie. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do jej opóźnienia, ponieważ wojska potrzebują więcej czasu na przygotowania w oczekiwaniu na dostawę zachodniej pomocy wojskowej.

Nie można wykluczyć, że główne walki przeniosą się teraz na inne odcinki, liczącego około tysiąca kilometrów frontu. Zdobycie Bachmutu nie oznacza jednak zakończenia walk w rejonie miasta. Obie strony twierdzą, że je otaczają i mogą je blokować. Oddanie miasta jest jednak poważną oznaką słabości armii ukraińskiej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.