Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wietnam kupił kolejne Su-30MK2

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 lutego 2010

Według doniesień agencyjnych, opartych na wypowiedziach przedstawicieli rosyjskich władz, Wietnam zakupił kolejną partię, 12 samolotów Su-30MK2 za ok. 1 mld USD.

</span>Indyjski Su-30MKI. Wietnamskie samoloty są standardowymi modelami, które nie mają - w odróżnieniu od MKI - możliwości przenoszenia zachodniego uzbrojenia / Zdjęcie: USAF

Wietnamskie wojska lotnicze wykorzystują już 12 egz. Su-30MK2V oraz 36 egz. Su-27K/KUB. Podstawowym wyposażeniem są jednak ciągle MiG-i 21 i Su-22. W związku z tym komunistyczne władze w Hanoi zdecydowały się na stopniowe zastępowanie ich rosyjskimi samolotami rodziny Su-30.

Już na początku ubiegłego roku Wietnam zakupił 12 takich maszyn (zobacz: Kolejny tuzin Su-30MK2 dla Wietnamu), jednak ze względu na kryzys gospodarczy zdecydował się w sierpniu ograniczyć zamówienie do 8 egz., bez amunicji. Zmniejszyło to koszt transakcji do ok. 500 mln USD. Samoloty zostaną dostarczone w bieżącym roku.

Jednocześnie jednak rozpoczęto rozmowy na temat kolejnej transzy dostaw. W ich wyniku - według nieoficjalnych jeszcze doniesień - przedstawiciele obydwu państw podpisali w ubiegłym tygodniu umowę o dostawie 12 Su-30MK2, wraz z pakietem logistycznym i uzbrojenia o wartości ok. 1 mld USD. Maszyny mają być dostarczone w latach 2011-2012.

Umowa wpisuje się w szereg działań, które wzmacniają więzi między obu krajami oraz rosyjskie wpływy w Wietnamie. W ubiegłym roku Hanoi zakupiło również okręty podwodne za 1,74 mld USD (zobacz: Wietnam kupił 6 rosyjskich okrętów podwodnych), a w ubiegłym tygodniu podpisało również umowę na budowę przez rosyjskie przedsiębiorstwa pierwszej w kraju elektrowni atomowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.