Resorty obrony Belgii i Luksemburga podpisały porozumienie o współpracy, dotyczące utworzenia wspólnego, dwunarodowego batalionu rozpoznawczego. Dokument został sygnowany przez szefową belgijskiego MO Ludivine Dedonder i jej luksemburskiego odpowiednika, wicepremiera Françoisa Bauscha.
Wspólny batalion rozpoznawczy ma być wyszkolony i wyposażony do realizacji szerokiej gamy misji w ramach poszczególnych krajów, współpracy multilateralnej i wspierając regionalne i międzynarodowe organizacje, w tym NATO, Unię Europejską i ONZ. Jednostka ma jednocześnie pełnić rolę promowania rozszerzania międzynarodowej współpracy.
Formowanie batalionu ma być realizowane w 3 fazach. Faza pierwsza zakłada przygotowania, które mają być prowadzone w belgijskim garnizonie Marche-en-Famenne i luksemburskim w Diekirch, a integracja jednostek ma się odbywać w pierwszym z nich. Drugi etap będzie pośredni, obejmując stopniowe formowanie dwunarodowego batalionu w Arlon w Belgii i stopniowe przygotowywanie infrastruktury w Luksemburgu. Ostatnia faza zakłada osiągnięcie maksymalnej integracji batalionu z główną siedzibą w Arlon i znacznym udziałem Luksemburga. Osiągnięcie tego etapu jest planowane do 2030.
Batalion ma liczyć docelowo ponad 700 żołnierzy. Nie wiadomo jakie będzie podstawowe uzbrojenie. Model wozu rozpoznawczego EBRC Jaguar prezentowany przy podpisaniu porozumienia może wskazywać, że będzie to podstawowy sprzęt nowo formowanej jednostki. Jednostka zgodnie z założeniami ma być kolejnym dowodem na udaną współpracę wojskową Brukseli i Luksemburga. Od lat funkcjonuje bowiem wspólna, dwunarodowa jednostka lotnictwa transportowego z samolotami A400M (Luksemburg zamówił Eagle V, 2022-09-21, Luksemburg kupuje pojazdy opancerzone, 2021-06-03).