Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DGA testuje hiperdźwiękowy VMAX

Nowe technologie, Broń nuklearna, Przemysł zbrojeniowy, 29 czerwca 2023

DGA (Direction générale de l'armement) Ministerstwa Sił Zbrojnych Francji poinformowała, że 26 czerwca 2023 wieczorem przeprowadziła test manewrującego pojazdu hipersonicznego VMAX (Véhicule Manœuvrant eXpérimental). Pojazd został rozpędzony do prędkości hipersonicznej przez rakietę nieujawnionego typu. Rakieta wystartowała z poligonu na południowym wybrzeżu Francji nad Atlantykiem. Smuga kondensacyjna wytworzona w górnych warstwach atmosfery była widoczna dla dużej liczby obserwatorów w południowej Francji i północnej Hiszpanii. Test uznano za udany.

Pierwszy start demonstratora francuskiego hipersonicznego pojazdu manewrującego VMAX z poligonu rakietowego Biscarrosse, 26.06.2023 / Zdjęcie: Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji

Pojazd hipersoniczny VMAX został zaprojektowany przez ArianeGroup (spółkę joint venture Airbusa i Safran) przy wsparciu ONERA (Office National d'Etudes et de Recherches Aerospatiales). Nie ma on własnego napędu i po oddzieleniu od górnego stopnia rakiety porusza się jak szybowiec. Według oficjalnego komunikatu DGA, pojazd rozwija prędkość ponad Ma5.

DGA twierdzi, że Francja jest jednym z niewielu państw, które posiadają solidną wiedzę specjalistyczną w zakresie technik hiperdźwiękowych. W projekcie VMAX wykorzystano zaś wiele innowacji technologicznych. DGA nie ujawniła jednak jego szczegółowych parametrów.

Pierwsze informacje o programie VMAX pojawiły się na początku 2019. W jego ramach miał powstać demonstrator technologii hipersonicznej broni uderzeniowej. Wówczas pierwszy start demonstratora VMAX planowano na koniec 2021. Program ma więc półtora roku opóźnienia.

Według informacji ujawnionych przez ArianeGroup, drugi test demonstratora hipersonicznego – VMAX-2 planowany jest na przełom 2024-2025. Jeśli także on okaże się udany, dalsza przyszłość francuskiej broni hiperdźwiękowej będzie zależeć od wojskowych. Jest prawdopodobne, że zdecydują o jej użyciu do przenoszenia głowic jądrowych. Mógłby to być system podobny rosyjskiego Awangarda lub chińskich DF-17.

Równolegle z VMAX Francja rozwija hipersoniczny, odpalany z powietrza pocisk manewrujący ASN4G (Air Sol Nucléaire 4e génération) z silnikiem strumieniowym. Nowy pocisk ma zastąpić od 2035 pocisk manewrujący MBDA ASMP-A, który osiąga prędkość Ma3. ASN4G ma być znacznie szybszy i rozpędzać się do Ma8. Hiperdźwiękowy silnik strumieniowy (fran. super-statoréacteur) do napędu nowego pociski jest opracowywany przez konsorcjum ONERA i MBDA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.